Zdeněk Zikán

Zdeněk Zikán

Narozen: 10. 11. 1937
Zemřel: 14. 2. 2013
Počet utkání za reprezentaci: 4
V jakých letech tato utkání odehrál: 1958
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 5
Klubová hráčská kariéra 1956 Sparta Praha
1957 - 1960 Dukla Pardubice
1960 - 1967 Hradec Králové

Odchovanec pražského Motorletu si československou nejvyšší soutěž poprvé zahrál ve Spartě Praha (tehdy Spartak Praha Sokolovo), kde ale nenašel příznivé podmínky. Fotbalová kariéra subtilního blonďáka se skvělou a překvapivou střelou se naplno rozvinula až po následném přestupu do Pardubic. Hned v první sezóně na východě Čech nastřílel tento kanonýr úctyhodných patnáct branek! Tento počin mu vynesl také pozvánku trenéra Kolského na MS 1958 ve Švédsku. Zde se Zdeněk Zikán prosadil v každém ze tří zápasů! Proti Argentině dokonce skóroval dvakrát. Po Oldřichu Nejedlém a Tomáši Skuhravém je tak třetím nejlepším střelcem na závěrečných turnajích světového šampionátu.

Těžko spekulovat, proč Zikán nastoupil v reprezentaci pouze do čtyř utkání, během kterých pětkrát skóroval! Trefil se v každém utkání, do kterého v národním týmu nastoupil. Snad za to mohla těžká zlomenina nohy z přátelského utkání Pardubic ve Varnsdorfu. Rok ležel v nemocnici a jeho návrat na trávník lékaři považovali za zázrak. Jeho klubová kariéra pokračovala do Spartaku Hradec Králové a i tady pamětníci vzpomínají na jeho střelecké kousky.

S Votroky si také zahrál čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí a i tam se uvedl brankou proti Panathinaikosu Athény. S tímto východočeským týmem se rozloučil ve svých třiatřiceti letech, načež zamířil do Chrudimi. Poté ještě trénoval mládež i seniorský A-tým v Pardubicích. V československé nejvyšší soutěži odehrál 186 utkání a nastřílel 68 branek.

Zdeněk Zikán zemřel v roce 2013 v Praze ve věku 75 let. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo