Zdeněk Rygel

Zdeněk Rygel

Narozen: 1. 3. 1951
Počet utkání za reprezentaci: 4
V jakých letech tato utkání odehrál: 1974 - 1975
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1972 - 1983 Baník Ostrava
1983 - 1984 EPA Larnaka
1984 - 1986 Zbrojovka Brno

Ostravský rodák začínal s fotbalem v Baníku Michálkovice. Ještě v mládeži přešel do slavnějšího Baníku, toho ostravského. Zde hrál na pozici levého beka a vedl si velmi dobře. Důkazem je jedenáct prvoligových sezón, během nichž získal s Baníkem tři mistrovské tituly! Zahrál si také ve fotbalové Evropě.

V zápase čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů proti Magdeburgu se dokonce zapsal mezi střelce. Trenéři si Rygela cenili zejména pro jeho bojovnost a tvrdost. Byl jedním z nejspolehlivějších členů základní sestavy týmu Evžena Hadamczika. Po odchodu z Ostravy si vyzkoušel zahraniční angažmá na Kypru v týmu EPA Larnaca. Poté následoval návrat, avšak nikoliv do moravskoslezské metropole, nýbrž do té jihomoravské. Posílil totiž druholigovou Zbrojovku Brno. V nejvyšší soutěži sehrál 257 zápasů a vstřelil 7 branek.

V reprezentaci sehrál 4 zápasy, které vměstnal mezi roky 1974 a 1975. Debutoval v přátelském zápase proti Francii na Letné. Loučil se o rok a dva měsíce později v dalším přípravném zápase. Na stadionu Ernsta Happela ve Vídni byl u remízy 0:0 s domácím Rakouskem. Ani v jednom z těchto čtyř zápasů nepoznalo Československo přemožitele. S olympijskou reprezentací získal v roce 1980 zlatou medaili.

text zpracoval Ondřej Nejedlo