Zdeněk Hruška

Zdeněk Hruška

Narozen: 25. 7. 1954
Počet utkání za reprezentaci: 24
V jakých letech tato utkání odehrál: 1977 - 1983
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1976 - 1985 Bohemians Praha
1985 - 1987 Slavia Praha
1987 - 1988 PAE Veria
1988 - 1989 Bohemians Praha

Pražský rodák poprvé přičichl k fotbalu na Vyšehradě. Zde tento brankář vydržel až do základní vojenské služby. Tu absolvoval v Dukle Tachov. Po návratu z vojny nezamířil na Vyšehrad, nýbrž o trochu východněji k Botiči. Ve svých dvaadvaceti letech se tak stal hráčem Bohemians Praha.

Hruška byl urostlé postavy, byl velice mrštný, měl výborný reflex. Velmi jistý byl při likvidování tvrdých střel, nekompromisní při činnosti v pokutovém území.

V Ďolíčku odchytal 9 sezón, vydatnou měrou se podílel na zisku mistrovského titulu v roce 1983, když jej pouze ve dvou případech nahradil Vladimír Borovička. Právě Borovička jej brzy poté nahradil mezi tyčemi a Hruška tak v roce 1985 zamířil k úhlavnímu rivalovi – do pražské Slavie. Po dvou letech v červenobílých barvách zamířil do řeckého týmu PAE Véroia. Poté se vrátil opět do Bohemians, kde také ve svých pětatřiceti letech zakončil prvoligovou hráčskou kariéru, během níž stanul v bráně ve 247 případech. Následně odešel do nižší rakouské soutěže, kde chytal za Wacker Vídeň a FAC Vídeň.

Právě v rakouském klubu FAC Vídeň přičichl k trenéřině, byl totiž hrajícím trenérem. Po návratu do České republiky působil jako trenér v Bohemians Praha, Turnově, Chomutově, byl asistentem Slovanu Liberec, následně vedl německý Tennis Borussia Berlín a opět Bohemians Praha. V nižších soutěžích pak udílel rady svým svěřencům na lavičkách týmů Libuši, Tempo Praha, Všenorského SK či Vestce.

Poprvé se mezi tyče v národním týmu postavil v přátelském utkání proti Maďarsku v listopadu 1977. Byl tak u rozlučky Iva Viktora s reprezentací. Právě svého zkušenějšího kolegu střídal již ve 2. minutě tohoto zápasu. Inkasoval pouze jednou, když ho v 65. minutě pokořil Halász. Zachytal si v kvalifikaci na ME 1980 i na MS 1982. Na samotném světovém šampionátu nastoupil do zápasu proti Kuvajtu, ve kterém Československo remizovalo 1:1. S reprezentací se loučil při kvalifikaci na ME 1984 na Tehelném poli v Bratislavě proti Rumunsku remízou 1:1. Celkem odchytal 24 mezistátních zápasů. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo