Vlastimil Kopecký

Vlastimil Kopecký

Narozen: 14. 10. 1912
Zemřel:  31. 7. 1967
Počet utkání za reprezentaci: 26
V jakých letech tato utkání odehrál: 1932 - 1948
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 8
Klubová hráčská kariéra 1932 - 1951 Slavia Praha

Narodil se v severočeském Vilémově. Když mu bylo deset let, společně se svojí rodinou se přestěhoval do Prahy, konkrétně na Vinohrady. Právě v místním Rapidu Vinohrady započal svojí úspěšnou fotbalovou kariéru. Ve svých dvaceti letech předstoupil do pražské Slavie, jíž zůstal věrný po celý život až do své předčasné smrti. Sešívanému dres oblékal více než třicet let! Se Slávií také oslavil deset mistrovských titulů a právoplatně se tak řadí k největším legendám tohoto klubu. Nejčastěji hrál na postu levé spojky. Zemřel předčasně při utkání staré gardy Slavie v Hlinsku na srdeční infarkt. V lize odehrál 250 zápasů a vstřelil 140 gólů. Je tak členem Klubu ligových kanonýrů.

Vlastimil Kopecký byl doslova kouzelníkem s míčem, v noze měl nesmírný cit. Byl inteligentní, bystrý hráč, jemuž dělalo radost nahrát i ve vlastní vyložené šanci. Ač malý postavou, byl výborným hlavičkářem, ba možná jedním z nejlepších u nás. Z jeho režisérské, vysoce technické práce v poli i před brankou, těžili všichni jeho spoluhráči v útoku, ať už to byl Puč, Bradáč, Svoboda či především Bican. V anketě italského listu La Gazetta dello Sport byl v roce 1939 označen za nejlepšího krajního záložníka Evropy.

Reprezentační dres poprvé oblékl již ve svých devatenácti letech při utkání Mezinárodního poháru proti Švýcarsku, v němž Československo prohrálo 1:5. Pocit vítězství v národním týmu poznal až o čtyři roky později při dalším zápase Mezinárodního poháru proti Maďarsku. Československo tehdy zvítězilo 5:2, na čemž se Kopecký podílel jednou brankou, svoji premiérovou se lvíčkem na prsou. To již byl dva roky vicemistrem světa z roku 1934. Byť v Itálii do žádného zápasu nezasáhl.

Zahrál si také v úspěšné kvalifikaci na MS 1938. Na tomto šampionátu se již řadil k oporám reprezentačního týmu. S ním se loučil až v roce 1948 přátelským utkáním proti Bulharsku. Kopeckému tehdy bylo takřka šestatřicet let a od jeho debutu v národním týmu uplynulo více než šestnáct let! V reprezentaci sehrál 26 zápasů a vstřelil 8 branek.

Vlastimil Kopecký zemřel v roce 1967 v Hlinsku ve věku 54 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo