Vlastimil Bubník

Vlastimil Bubník

Narozen: 18. 3. 1931
Zemřel: 6. 1. 2015
Počet utkání za reprezentaci: 11
V jakých letech tato utkání odehrál: 1957 - 1960
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 4
Klubová hráčská kariéra 1957 - 1967 Brno

O rodákovi z Valašska, konkrétně z Kelče, se dá bez nadsázky hovořit jako o jednom z nejlepších sportovních obojživelníků. Vždyť to do reprezentačních výběrů dotáhl jak ve fotbale, tak především v ledním hokeji. Jeho spoluhráči na něho vzpomínají, že byl neméně výborný taktéž ve stolním tenise či basketbalu. I když dle svých slov nedělal velký rozdíl mezi fotbalem a hokejem, nakonec u něho zvítězil právě hokej, v němž měl přece jenom delší kariéru.

Fotbal hrál od mládí za Královo Pole, později také za brněnskou Rudou Hvězdu. Poté po fůzi za TJ Spartak ZJŠ Brno a nakonec za TJ ZKL Brno. V československé nejvyšší soutěži odehrál 103 utkání a vstřelil 32 branek. Technicky mimořádně zdatný hráč s dokonalou prostorovou orientací a schopností vymýšlet nečekaná řešení herních situací se zúčastnil ME 1960 ve Francii. Při výhře 2:0 nad domácí reprezentací otevřel po téměř hodině hry skóre a podílel se na zisku bronzových medailí. O dva roky později mohl odletět na úspěšné MS do Chile, přednost ale dal maturitě a ve fotbalové reprezentaci si již nezahrál. Celkem v reprezentaci odehrál 11 mezistátních zápasů a vstřelil 4 branky.

Vlastimil Bubník je veřejnosti jistě známější coby vynikající hokejista. Na vrcholných akcích získal jednu stříbrnou a tři bronzové medaile. S brněnským hokejovým týmem dvanáctkrát vyhrál československou nejvyšší soutěž! V reprezentaci nastřílel 121 branek ve 127 utkáních! V závěru hokejové kariéry si zahrál v Ostravě či rakouském Feldkirchu. U hokeje zůstal i poté, kdy odložil hokejku do kouta, trénoval mládežnické týmy v Brně, ale i seniorské A-mužstvo. Na trenérskou štaci se vydal též do slovinské Jesenice.

Brnu zůstal věrný až do své smrti v roce 2015. S manželkou Hanou (dříve Machatovou, úspěšnou reprezentantkou v moderní gymnastice) žil v městské části Medlánky, a i když byste ho na tribunách fotbalových utkání či v hledišti hokejových zápasů nepotkali, o sportu měl výborný přehled. Jedna z největších legend československého sportu, populární Bubál, jak se mu říkalo, zemřel ve věku 83 let. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo