Vladimír Táborský

Vladimír Táborský

Narozen: 28. 4. 1944
Počet utkání za reprezentaci: 19
V jakých letech tato utkání odehrál: 1966 - 1972
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 1
Klubová hráčská kariéra 1962 - 1966 Sparta Praha
1966 - 1968 Dukla Praha
1968 - 1975 Sparta Praha
1975 - 1979 Admira Praha

Spolehlivý a důrazný obránce začínal v pražské Spartě ve svých jedenácti letech. Před dorost se dostal do prvního mužstva, v němž debutoval v roce 1962. O tři roky později mohl zvednout nad svou hlavou pohár pro mistra československé ligy. Následovala vojenská služba v pražské Dukle a i tady se povedlo Táborskému vybojovat mistrovský titul. Poté se do Sparty vrátil a odehrál v ní ještě několik desítek památných zápasů a bezesporu se zařadil mezi největší legendy tohoto letenského klubu. Poslední prvoligové zápasy sehrál v sezóně 1974/75, načež odešel do divizní Admiry Praha. V československé nejvyšší soutěži odehrál 268 utkání a vstřelil 4 branky.

Vladimír Táborský byl úspěšný také jako trenér. Začínal u dorostu Meteoru Praha, poté trénoval VTJ Tábor. V roce 1981 poprvé stanul na sparťanské střídačce, nejprve coby asistent trenéra, poté už jako hlavní trenér. Následovala řecká angažmá v týmech Apollon Kalamarias, AEL Larissa a Panserraikos FC. Po osmi letech se vrátil do českého hlavního města, kde usedl na lavičku Viktorie Žižkov. Vedl také Boby Brno, poté se na dva roky vrátil do Řecka do týmu Panserraikos FC. Ve Škodě Xanthi byl sportovním ředitelem. Rok trénoval Hradec Králové. Trenérskou kariéru ukončil znovu v Řecku v klubech Panserraikos FC a AO Patraikos. Známý je také jako fotbalový expert České televize.

V dresu se lvíčkem debutoval ve svých dvaadvaceti letech. V přípravném utkání v Jugoslávii ale výhru oslavit nemohl. Československá reprezentace tu totiž 0:1 prohrála. Po dva roky byl nedílným článkem národního týmu. Hrál také v kvalifikaci na EURO 1968, poté ale z národního týmu na tři roky vypadl. Vrátil se vítězným zápasem ve Walesu v kvalifikaci na EURO 1972 a návrat to byl impozantní. Brankou na 2:1 deset minut před koncem se podílel na překlopení nepříznivého výsledku. Dvě minuty před ním totiž vyrovnával Ján Čapkovič. Tentýž hráč poté dvě minuty po brance Táborského podtrhl vítězství. S reprezentací se loučil o rok později při porážce 0:3 v přípravném utkání s Polskem v Bydhošti. Celkem sehrál 19 reprezentačních zápasů a vstřelil 1 branku.

text zpracoval Ondřej Nejedlo