Viliam Schrojf

Viliam Schrojf

Narozen: 2. 8. 1931
Zemřel: 1. 9. 2007
Počet utkání za reprezentaci: 39
V jakých letech tato utkání odehrál: 1953 - 1965
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1953 - 1954 Olomouc
1955 - 1965 Slovan Bratislava
1965 - 1966 Lokomotiva Košice

Schrojf se narodil v Praze, kde také začal s fotbalem v týmu Admira Praha XIII. Vojenskou službu absolvoval v olomouckých Křídlech vlasti. Od roku 1955 se stal brankářem Slovanu Bratislava. S ním také hned v prvním roce svého angažmá získal titul mistra Československa a v druhé polovině svého působení se stal nesporným mentorem budoucí legendy Alexandera Vencela staršího. Svoji poslední prvoligovou sezónu oblékal barvy Lokomotivy Košice. Poté se vydal na zahraniční angažmá. Hrál v australské Slavii Melbourne. Chytal také za First Viennu či ASV Kittsee, kde též trénoval. Na svém kontě má 240 prvoligových zápasů.

Přezdívalo se mu černá kočka, jednak pro jeho černý dres, ale určitě také pro doslova kočičí mrštnost. Jeho reflex prý byl opravdu bleskový. V reprezentaci nahradil Dolejšího se Stachem a společně s Pláničkou a Viktorem se zařadil mezi největší brankářské legendy československého národního týmu.

Přitom jeho nástup do reprezentačního mužstva byl naprosto pozvolný. Debutoval sice již v roce 1953 v nepovedeném utkání proti Maďarsku. Do druhé půle nahradil svého kolegu Stacha a inkasoval pouze jednou od Puskáse. V prvních šesti letech v národním týmu nastoupil pouze sedmkrát. Zúčastnil se ale MS 1954 i MS 1958, byť vždy jako náhradní brankář a do bojů nezasáhl. Naprostou jedničkou se stal až na začátku 60. let. Na ME 1960 ve Francii získal s československým národním týmem bronz. V pěti zápasech v tomto roce inkasoval pouze třikrát, navíc se tak stalo v utkání proti SSSR, v ostatních čtyřech kláních udržel čisté konto.

Schrojf byl stěžejním článkem úspěšné kvalifikace na MS 1962 v Chile. Právě na tomto šampionátu forma tohoto vynikajícího brankáře gradovala. Československý tým získal stříbrné medaile a Schrojf byl vyhlášen nejlepším brankářem tohoto mistrovství! Reprezentační kariéru ukončil spolu s Maškem a Pospíchalem před sto tisíci diváky při nepovedené kvalifikaci na MS V Anglii 1966 v rumunské Bukurešti. Zde dostal asi nejnešťastnější branku během 39 zápasů v reprezentačním týmu. Doplňme, že toto utkání jsme prohráli smolně 0:1.

Viliam Schrojf zemřel v roce 2007 v Bratislavě ve věku 76 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo