Václav Mašek

Václav Mašek

Narozen: 21. 3. 1941
Počet utkání za reprezentaci: 16
V jakých letech tato utkání odehrál: 1960 - 1965
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 5
Klubová hráčská kariéra 1958 - 1970 Sparta Praha
1970 - 1971 Dukla Praha
1971 - 1974 Sparta Praha


Rodák z pražského Braníka přešel do pražské Sparty již v dorosteneckých letech. Mimo krátké, půlroční, epizody v pražské Dukle v ní vydržel celých šestnáct let a zcela nepochybně je jedním z velkých sparťanských postav klubové historie. Mašek vynikal technickou zdatností, rychlostí a měl nebývale tvrdou střelu. V rudém také oslavil dva mistrovské tituly. Dvakrát si zahrál čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí. Dvakrát vyhrál Československý pohár. V sezóně 1964/65 byl nejlepším střelcem Poháru vítězů pohárů. V nejvyšší soutěži sehrál 309 utkání a vstřelil 121 branek. Na závěr své kariéry se vrátil do Braníka.

Jeho střelecké schopnosti pochopitelně nemohly uniknout ani reprezentačním trenérům, a tak jej Rudolf Vytlačil nominoval k přátelskému zápasu proti Nizozemsku na Letné, kde také dostal důvěru a podílel se na přesvědčivé výhře 4:0. Tehdy bylo Maškovi pouhých devatenáct let! O rok později si zahrál v úspěšné kvalifikaci na MS 1962 a také vstřelil svoji první reprezentační branku. Stalo se tak při přátelském utkání proti Argentině, které skončilo remízou 3:3. Na stříbrném MS v Chile nastoupil Mašek do jediného zápasu, nicméně ihned vstoupil do historie. Proti Mexiku se totiž dokázal prosadit již po šestnácti vteřinách a až do roku 2002 byla tato branka nejrychlejší v historii světových šampionátů.

S reprezentačním dresem se Václav Mašek rozloučil nepovedeným kvalifikačním utkáním na MS 1966. Proti Rumunsku národní tým prohrál 0:1 a spolu s Maškem v něm končili Schrojf, Pospíchal či Valošek. Celkem odehrál 16 reprezentačních utkání a vstřelil 5 branek. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo