Tomáš Pospíchal

Tomáš Pospíchal

Narozen: 26. 6. 1936
Zemřel: 21. 10. 2003
Počet utkání za reprezentaci: 26
V jakých letech tato utkání odehrál: 1956 - 1965
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 8
Klubová hráčská kariéra 1952 - 1955 Baník Vítkovice
1955 - 1956 Tankista Praha
1956 - 1957 Dukla Pardubice
1957 - 1964 Baník Ostrava
1964 - 1968 Sparta Praha
1968 - 1971 FC Rouen

Narodil se v Pudlově na Bohumínsku. V mládeži hrál za Přerov, Telč (zde si již vyzkoušel v žákovských letech krajský přebor dospělých) či Sokol OKD Ostrava. Ve svých šestnácti letech oblékal barvy druholigových Vítkovic. Poté přešel na vojnu do Tankisty Praha, kde si poprvé zahrál nejvyšší soutěž a vstřelil zde dvě branky. Stejný počet zásahů přidal i další rok v zeleném, to však nastupoval za Duklu Pardubice. Po vojně nemířily jeho kroky zpět do Vítkovic, nýbrž do kádru městského rivala – Baníku Ostrava. Zde vydržel sedm let a v barvách moravskoslezského klubu prožil své nejúspěšnější střelecké roky. Baníku Ostrava také pomohl k bronzové příčce v československé lize.

Mistrovský titul získal až po svém přestupu do pražské Sparty. Vyhrál ho dokonce dvakrát, poprvé v roce 1965, následně o dva roky později, kdy už se ale jeho fotbalová kariéra v Československu pomalu chýlila ke konci. V následující sezóně přidal už jen třináct startů a dva přesné zásahy. Celková prvoligová bilance se u Pospíchala zastavila na 239 mistrovských utkání a 70 vstřelených brankách. Po odchodu z pražské Sparty odešel do Francie, kde nastupoval v týmu FC Rouen.

Tomáš Pospíchal byl jedním z nejlepších poválečných křídelních útočníků. Byl menší, avšak velmi zdatné postavy, byl rychlý i technicky vybavený. Dokázal bleskově unikat obráncům a také tvrdě vystřelit. Poprvé nastoupil za národní tým již ve svých dvaceti letech proti Brazílii. Prosadil se ale až po pěti letech v dresu se lvíčkem! To už v národním týmu nenastupovali Hovorka, Pazdera či Pavlovič. Jeho výkon stoupl s příchodem Scherera, který dokázal zhodnotit velmi dobrou práci tohoto křídelního hráče. Právě se Schererem patřil k hlavním strůjcům úspěšné kvalifikace na MS 1962 v Chile. V rozhodujícím utkání proti Skotsku Scherer nejprve vyrovnal, Pospíchal poté poslal národní tým do vedení, to navíc ještě potvrdil Kvašňák.

Na MS v Chile ale začínal na lavičce náhradníků, přednost dostal Štibrányi. Ten sice rozhodl utkání se Španělskem. Postupem času ale hlavní trenér Vytlačil ukázal na Pospíchala. S ním na křídle porazil národní tým Maďarsko, Jugoslávii a dostal se až do památného finále proti Brazílii. V něm také milimetrovou přihrávkou vybídl Masopusta k úvodní brance tohoto zápasu. Nastoupil též v kvalifikaci na EURO 1964 či ve dvou kvalifikačních utkáních na MS 1966 v Anglii. Předposlední květnový den roku 1965 po zápase s Rumunskem odevzdal společně se Schrojfem, Maškem či Valoškem reprezentační dres. V národním týmu měl bilanci 26 utkání a 8 vstřelených branek.

Tomáš Pospíchal byl nejen úspěšným hráčem, ocenění sklízel také coby fotbalový trenér. Ve francouzském Rouenu byl zpočátku hrajícím trenérem. V tuzemsku stál nejprve na střídačce divizního Břevnova. Jeho prvním trenérským angažmá byl Baník Ostrava, se kterým získal Český i Československý pohár. V té době teprve dokončoval nejvyšší trenérské vzdělání. Na jaře roku 1975 se Baník pod jeho vedením prokousal až do čtvrtfinále Poháru UEFA. Proto bylo překvapením, když před další sezónou ambiciózní trenér zamířil do Škody Plzeň. Zde působil dva roky a pod jeho vedením tu hrál kupříkladu pozdější reprezentant Jan Berger, kterého si přivedl z pražského Břevnova. V roce 1977 stanul Pospíchal na lavičce pražských Bohemians. Jeho rukopis byl okamžitě vidět na hře tohoto vršovického týmu. S Pospíchalem na lavičce získali klokani v roce 1983 mistrovský titul a dostali se až do semifinále Poháru UEFA. Mnoho z jeho svěřenců obléklo národní dres. V roce 1987 se Pospíchal přesunul o dva kilometry dále do pražského Edenu. Zde ale kvůli neshodám s vedením vydržel pouhý rok. Tak uzavřel svoji fotbalovou kapitolu výborný hráč, nesmlouvavý trenér i autor oblíbeného výroku o tom, že fotbal nemá logiku.

Tomáš Pospíchal zemřel v roce 2003 ve věku 67 let. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo