Tadeáš Kraus

Tadeáš Kraus

Narozen: 22. 10. 1932
Zemřel: 30. 10. 2018
Počet utkání za reprezentaci: 23
V jakých letech tato utkání odehrál: 1953 - 1959
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 6
Klubová hráčská kariéra 1953 - 1954 Olomouc
1955 UDA Praha
1956 - 1966 Sparta Praha

Rodák z Třince si poprvé zahrál nejvyšší soutěž v Křídlech vlasti Olomouc. Tadeáš Kraus byl typickým levým křídlem, hráč menší postavy s málo vlasy oplýval svojí rychlostí. Dokázal přesně odcentrovat, ale taktéž velmi tvrdě vystřelit, a to zejména z větší vzdálenosti. Po jednoroční anabázi v týmu ÚDA Praha (dnešní Dukla Praha) se dostal do pražské Sparty, kde strávil deset sezón a stal se legendou tohoto klubu. Během svého angažmá se také jedenkrát radoval z titulu mistra Československa. Paradoxně to bylo až při své předposlední sezóně na Letné v roce 1965. Po konci v tomto pražském týmu střílel branky také v druholigovém Jablonci nad Nisou. Poté se vydal na zahraniční angažmá do australského klubu Slavia Port Melbourne. V československé nejvyšší soutěži odehrál 202 zápasů a vstřelil 65 branek.

Po ukončení hráčské kariéry trénoval na Spartě A-tým i mládež, působil též jako trenér v Jablonci nad Nisou či kyperském Arisu Limassol. Jeho rukama prošla řada vynikajících hráčů a pozdějších reprezentantů. V roce 2001 obdržel cenu Václava Jíry udělovanou osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj českého fotbalu.

Houževnatý útočník započal svoji reprezentační kariéru v roce 1953 v kvalifikaci na MS 1954. Svoji první branku v národním týmu vstřelil ve svém druhém zápase proti Švýcarsku, jednalo se o utkání Mezinárodního poháru. Zúčastnil se MS 1954 ve Švýcarsku, naskočil ale jen do jednoho utkání, které skončilo debaklem 0:5 od Rakouska. Tadeáš Kraus nechyběl také na turnaji po Jižní Americe v roce 1956. V jeho reprezentačních statistikách je také zanesen slavný zápas v brazilském Riu de Janeiru, který naše reprezentace vyhrála 1:0. Čtyřmi brankami se podílel na úspěšné cestě kvalifikací na MS 1958, hned třikrát se trefil do sítě NDR, čtvrtou branku přidal do sítě Walesu. To už se jeho reprezentační kariéra pomalu a jistě chýlila ke konci. Přesto se ještě zúčastnil MS 1958, kde zasáhl do jediného utkání proti Severnímu Irsku. Naposledy jej nominoval tehdejší reprezentační trenér Vytlačil do kvalifikačního utkání na ME 1960. V irském Dublinu Československo prohrálo 0:2, Kraus se těmito devadesáti minutami rozloučil s národními barvami.

Ač rodák od polských hranic, natrvalo se usadil v Praze-Smíchově, kde žil se svou manželkou Annou, bývalou vynikající gymnastkou, účastnicí OH v Melbourne v roce 1956. Tadeáš Kraus zemřel v roce 2018 ve věku 86 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo