Rudolf Kučera

Rudolf Kučera

Narozen: 23. 1. 1940
Počet utkání za reprezentaci: 7
V jakých letech tato utkání odehrál: 1961 - 1963
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 3
Klubová hráčská kariéra 1952 - 1956 Tatran Napajedla
1957 - 1959 TJ Gotwaldov
1959 - 1967 Dukla Praha
1967 - Slavia Praha B

Narodil se v obci Spytihněv na Zlínsku. Nejčastěji nastupoval na postu levé spojky a byl jedním z našich nejtalentovanějších fotbalistů poválečného období. O to více mrzí jeho nucený předčasný konec sportovní kariéry. Mládežnická léta strávil v tehdejším Gottwaldově. Brzy ale přešel do pražské Dukly, kde se rozvíjel jeho výjimečný talent. Byť v Dukle odehrál pouze pět sezón, čtyřikrát oslavil mistrovský titul, na němž se velkou měrou podílel. V roce 1961, ve svých jedenadvaceti letech, se stal nejlepším střelcem ligy. Společně s Ladislavem Pavlovičem nastříleli sedmnáct branek. Kučerovi k tomu stačilo pouze dvacet zápasů.

Jeho slibně se rozvíjející fotbalová kariéra skončila 20. listopadu 1963. V utkání proti polskému týmu Górnik Zabrze jej soupeřův obránce Oslizlo, možná úmyslně, loktem trefil do hlavy. Kučera utrpěl otřes mozku a následků tohoto zranění, zejména porušení nervových center, se už nezbavil. K fotbalu se přesto vrátil, nastupoval za rezervu Dukly i béčko pražské Slavie, ale už to nebyl ten Kučera, postrach všech soupeřových obran. Vážné zranění na něm zanechalo velké následky.

Kučera byl nenápadným, nevelkým hráčem, pohybující se po hřišti zdánlivě bez zájmu. Nesprintoval za nepřesně nahranými míči, jako by spořil síly až pro okamžiky, které rozhodují. Byl brilantním technikem, hrál fotbal lehce, zdálo se, že nikdy nezabral naplno, ale u míče byl první, uměl s ním utéct a přesně vystřelit. Josef Masopust o něm říkával, že byl vysloveným talentem. V československé nejvyšší soutěži sehrál 78 zápasů a vstřelil 44 branek.

V národním týmu debutoval ve svých jedenadvaceti letech v kvalifikaci na MS 1962. Zahrál si vítězná utkání proti Irsku a Skotsku. Zranění jej ale o světový šampionát připravilo. V jednom střetnutí nastoupil také v kvalifikaci na EURO 1964. Proti NDR národní tým prohrál 1:2, jedinou branku vstřelil právě Kučera. Naposledy reprezentoval necelé tři týdny před zmíněným osudovým okamžikem. Prohře 0:2 v přátelském utkání v Záhřebu proti reprezentaci Jugoslávie ale nezabránil. Celkem sehrál 7 reprezentačních zápasů a vstřelil 3 branky.

text zpracoval Ondřej Nejedlo