Rostislav Vojáček

Rostislav Vojáček

Narozen: 23. 2. 1949
Počet utkání za reprezentaci: 40
V jakých letech tato utkání odehrál: 1973 - 1982
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 1
Klubová hráčská kariéra 1968 - 1970 Dukla Tábor
1970 - 1986 Baník Ostrava

Narodil se v Křenovicích v okrese Přerov. Tam také začal s fotbalem. Ještě v mládeži přešel do Slavoje Kojetín. V seniorské kategorii poprvé oblékl barvy VTJ Dukly Kroměříž. Chvíli působil také v Dukle Tábor. Ve svých jedenadvaceti letech přestoupil do prvoligového Baníku Ostrava. Zde se zabydlel v základní sestavě a stal se velkou legendou tohoto moravskoslezského klubu. V Baníku sehrál šestnáct prvoligových sezón! Třikrát s ním oslavil mistrovský titul a podíval se též do fotbalové Evropy. Z Ostravy si odskočil pouze na kratičké hostování do druholigového Brna.

Vojáček byl typem vysokého stopera, tvrdého bojovníka a vynikajícího hlavičkáře. Ve své době patřil k nejlepším středním obráncům v československé lize. V ní sehrál celkem 381 zápasů a vstřelil 26 branek. Po skončení aktivní kariéry byl trenérem Baníku Ostrava i konkurenční Opavy.

V národním týmu debutoval v roce 1974 v přátelském utkání v Rio de Janeiru proti Brazílii. Osmdesát tisíc diváků vidělo výhru kanárků 1:0 brankou Marinha ze samého závěru. Vojáček v tomto zápase odehrál druhý poločas, když vystřídal Samka. V témže roce si zahrál také v kvalifikaci na ME 1976. Na tento šampionát se však nepodíval. Do reprezentačních barev se vrátil až v roce 1977. Zahrál si v kvalifikaci na MS 1978 i o rok později kvalifikaci na ME 1980. Právě z tohoto turnaje má ve své sbírce bronzovou medaili. V další kvalifikaci, tentokrát na MS 1982, se zapsal do střeleckých statistik. V zápase proti SSSR, hraném na Tehelném poli v Bratislavě, vyrovnával na konečných 1:1. Jak se později ukázalo, byla to jediná Vojáčkova branka v dresu se lvíčkem. S reprezentací se loučil o rok později na MS 1982, které se československému národnímu týmu nepovedlo. Vojáček v něm nastoupil do dvou utkání. Celkem sehrál 40 reprezentačních zápasů a vstřelil 1 branku.

text zpracoval Ondřej Nejedlo