Petr Janečka

Petr Janečka

Narozen: 25. 11. 1957
Počet utkání za reprezentaci: 39
V jakých letech tato utkání odehrál: 1978 - 1987
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 9
Klubová hráčská kariéra 1967 - 1977 TJ Gottwaldov
1977 - 1983 Zbrojovka Brno
1983 - 1988 Bohemians Praha
1988 - 1989 RSC Racing Jette
1989 - 1990 FC Tulln

Narodil se v Gottwaldově, kde také ve svých deseti letech začal s fotbalem. V dresu místního TJ se stal dorosteneckým mistrem republiky. Již v devatenácti na sebe upozornil prvoligové týmy, neboť v barvách třetiligového Gottwaldova nastřílel sedmnáct branek a stal se nejlepším střelcem soutěže! Přestup do prvoligové Zbrojovky Brno tak byl logickou záležitostí. Hned ve své úvodní sezóně nastřílel do soupeřových sítí třináct gólů a po Karlu Kroupovi se stal druhým nejlepším střelcem tohoto jihomoravského mužstva. Ba co víc, Zbrojovce velkou měrou pomohl k mistrovskému titulu. O dva roky později skončilo Brno na druhé příčce, k čemuž mu Janečka pomohl hned patnácti brankami. Střelecky nejplodnější sezóna v brněnském dresu byla pro tohoto útočníka v brněnském dresu poslední. Ani šestnáct gólů nestačilo v sezóně 1982/83 k zachránění prvoligové příslušnosti. Janečka se po sestupu stěhoval do hlavního města. Vyslyšel totiž vábení pražských Bohemians. S nimi skončil v československé lize jedenkrát druhý a dvakrát třetí. Ani u Botiče mu střelecký prach nezvlhl.

Ve svých třiceti letech zamířil na své první zahraniční angažmá do prvoligového belgického klubu Racing Jet Brusel. V něm zůstal i po sestupu do tamní druhé nejvyšší soutěže. Následoval návrat do tehdy druholigového Gottwaldova. Krátce si zahrál v nižších rakouských soutěžích, kde kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům musel ve svých třiatřiceti letech ukončit sportovní kariéru.

Janečka, nejčastěji nastupující na postu pravého křídla, byl technicky vybaveným, nebojácným hráčem. S míčem u kopačky byl neobyčejně rychlý. Uměl též velmi dobře vystřelit. Je členem Klubu ligových kanonýrů. V československé nejvyšší soutěži sehrál 250 zápasů a vstřelil 105 branek.

V národním týmu si poprvé zahrál v roce 1978 v přátelském zápase proti Maďarsku. Nastoupil též v kvalifikaci na MS 1982. V ní pomohl dvěma brankami, když nejprve skóroval proti Turecku, následně i proti Islandu. Zahrál si též na tomto světovém šampionátu. Dvěma góly do švédské sítě se blýskl v kvalifikaci na ME 1984. Skóroval také v další kvalifikaci, tentokrát na MS 1986, a to v utkání proti Portugalsku, maltského brankáře Muscata pokořil dokonce dvakrát. Jeho posledním reprezentačním zápasem bylo utkání kvalifikace na ME 1988 proti Finsku, hrané v září 1987 ve finských Helsinkách. Celkem sehrál 39 mezistátních zápasů a vstřelil 9 branek.

text zpracoval Ondřej Nejedlo