Ivo Viktor

Ivo Viktor

Narozen: 21. 5. 1942
Počet utkání za reprezentaci: 63
V jakých letech tato utkání odehrál: 1966 - 1977
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1960 - 1961 Železárny Prostějov
1961 - 1962 RH Brno
1962 - 1963 Spartak Brno
1963 - 1977 Dukla Praha


Rodák z Křelova na Olomoucku začínal s fotbalem až jako čtrnáctiletý ve Spartaku Šumperk. O čtyři roky později si jeho brankářského talentu všimli v Prostějově, a tak přestoupil do místních Železáren. Následující rok už byl hráčem týmu Rudá hvězda Brno, zde si také prvně zachytal nejvyšší soutěž. Svoji hvězdnou kariéru ale spojil s pražskou Duklou, ve které strávil čtrnáct sezón a stal se jednou z největších legend tohoto klubu z hlavního města. V Dukle se také třikrát stal mistrem ligy, třikrát také vyhrál Československý pohár. Nejvyšší soutěž chytal až do svých pětatřiceti let. Během své kariéry nasbíral 318 prvoligových startů. Byl také asistentem trenéra na ME 1996 v Anglii.

Ivo Viktor byl jedním z největších hráčů naší fotbalové historie. Ve své době patřil k nejlepším brankářům v Evropě a možná i na světě. Měl obdivuhodnou morálku a sebekázeň. K brankářskému postu jej předurčovala i příkladná výška, byl tělesně zdatný, fyzicky silný, mrštný a rychlý. Jeho největšími brankářskými přednostmi byly ojedinělý instinkt pro bleskové řešení náhle vzniklých spletitých situací v pokutovém území, likvidování nečekaných střel a zejména též včasné vybíhání. Znám je také pro své nenapodobitelné a velmi přesné výhozy míče rukou na připraveného hráče. Dohodil prý až deset metrů za půlící čáru!

Jeho reprezentační debut byl vskutku ostrý. V roce 1966 se poprvé postavil mezi tyče v Rio de Janeiru v přátelském utkání proti Brazílii. Dvakrát jej překonal famózní Pelé, avšak i díky Viktorovi byl konečný stav pouze 1:2. V reprezentaci nahradil Schrojfa, jenž byl jeho velkým vzorem. Vždyť chytal na Hané v olomouckých Křídlech vlasti, kam to měl Viktor z domova, coby kamenem dohodil. O rok později již chytal v kvalifikaci na EURO 1968. V bráně stál také v kvalifikaci na MS 1970. Opět si zachytal proti Brazílii, tentokrát při přátelském utkání v roce 1968 na Tehelném poli v Bratislavě. Sledoval, jak jeho spoluhráč Jozef Adamec vstřelil kanárkům hattrick a Československo nakonec zvítězilo 3:2.

Proti Brazílii stanul i na MS 1970 v Mexiku, kde národní tým prohrál 1:4. Byl nedílnou součástí kvalifikačního týmu na EURO 1972 či kvalifikace na MS 1974. V 70. letech byl neotřesitelnou brankářskou jedničkou československé reprezentace. Podílel se také na úspěšném tažení kvalifikací na EURO 1976. Na tomto šampionátu hrál zásadní roli a byl jedním z hlavních strůjců toho, že Československo získalo zlaté medaile. Od jejich zisku si v národním týmu zachytal už pouze jedenkrát, o rok později dvě minuty v přátelském zápase proti Maďarsku. Poté jej vystřídal Zdeněk Hruška. Ivo Viktor vinou zranění musel v témže roce předčasně ukončit profesionální kariéru. Celkem v národním týmu odchytal 63 zápasů


text zpracoval Ondřej Nejedlo