Oldřich Nejedlý

Oldřich Nejedlý

Narozen: 24. 12. 1909
Zemřel:  11. 6. 1990
Počet utkání za reprezentaci: 44
V jakých letech tato utkání odehrál: 1931 - 1939
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 29
Klubová hráčská kariéra 1931- 1941 Sparta Praha

Nejedlý byl jedním z největších a nejlepších střelců v historii naší kopané. Měl všechny předpoklady kvalitního útočníka. Dokonale uměl ovládat míč, s rozvahou rozehrával v hloubi pole. Uměl předložit přesnou a chytrou křížnou přihrávku. Jeho střely byly tvrdé, zároveň také technické. Jeho přítomností rostli spoluhráči v útoku doslova o třídu. Nejčastěji hrával na postu levé spojky.

Poprvé kopl do míče v rodném Žebráku. Zde také již ve svých patnácti letech hrál za tamní A-mužstvo. Ve svých osmnácti letech se stal posilou Čechoslovanu Košíře. Poté se vrátil domů, avšak brzy přestoupil do Rakovníka. Zde vydržel tři roky, poté jej koupila pražské Sparta. Možná v tu dobu ani netušila, jaký klenot do svého kádru získala. Jeho přestup je hodnocen s odstupem let jako nejlepší transfer sparťanské historie. S ním na hrotu vybojovala hned čtyři mistrovské tituly. Nejedlý je za Václavem Maškem druhým nejlepším střelcem sparťanské historie. Se Spartou také získal nejcennější evropskou klubovou trofej – Středoevropský pohár. Po konci v tomto pražském klubu se vrátil zpět do Rakovníka, jemuž pomohl k postupu do první ligy! V tomto klubu byl též hrajícím trenérem. V lize odehrál 185 zápasů a vstřelil 146 branek. Je tak členem Klubu ligových kanonýrů.

Jeho reprezentační debut se datuje k 14. červnu 1931 a viděla ho polská Varšava. Československo vyhrálo 4:0 a Nejedlý se na této výhře podílel čtvrtou brankou. O rok později si zahrál v zápasech Mezinárodního poháru. Poté nastoupil proti Polsku v kvalifikaci na MS 1934 v Itálii, hrané o rok dříve. Právě na Apeninském poloostrově při MS potkala Nejedlého famózní forma. Vždyť neskóroval až ve finále proti domácí reprezentaci. S pěti vstřelenými brankami se stal nejlepším střelcem tohoto šampionátu. Němcům dokonce vstřelil hattrick. Reprezentační rok 1934 byl v podání rodáka ze Žebráku vynikající. Jeho bilance byla – devět zápasů, devět gólů. Těžko si představit reprezentační útok ve 30. letech bez Nejedlého účasti. Dvě branky také vstřelil při kvalifikaci na MS 1938 proti Bulharsku, čímž pomohl k drtivé výhře 6:0. Na samotném šampionátu nastoupil do dvou utkání a v obou skóroval! S reprezentací se loučil v roce 1939 v přátelském utkání proti Jugoslávii tak, jak pro něho bylo typické – vstřelenou brankou. V 77. minutě zvyšoval 6:2. Národní tým nakonec zvítězil 7:3. Nejedlého bilance v reprezentačním dresu se zastavila na 44 zápasech a 29 vstřelených brankách.

Oldřich Nejedlý zemřel v roce 1990 v Rakovníku ve věku 80 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo