Miroslav Gajdůšek

Miroslav Gajdůšek

Narozen: 20. 9. 1951
Počet utkání za reprezentaci: 48
V jakých letech tato utkání odehrál: 1971 - 1980
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 4
Klubová hráčská kariéra 1970 - 1981 Dukla Praha
1981 - 1983 TJ Vítiovice

S fotbalem začínal v Otrokovicích. Ve svých osmnácti letech přešel do sousedního Gottwaldova, který v té době hrál druhou nejvyšší soutěž. O rok později narukoval na pražskou Julisku, kde začal oblékat barvy Dukly Praha. Místo povinných dvou let vojenské služby nakonec strávil v Dejvicích jedenáct let! Během nich získal s Duklou dva mistrovské tituly.

Nejčastěji nastupoval na levé záloze, mohl ale hrát též v útoku. Gajdůšek byl technickým hráčem, který byl navíc velice rychlý. Největší jeho předností byla prudká střela, díky níž vstřelil spoustu branek ze hry, ale i z přímých kopů. Za svoji kariéru měl několik nabídek od pražské Sparty, tam ale nakonec nezamířil. Z Dukly odešel až v roce 1981 do prvoligových Vítkovic, kde ještě odkroutil tři sezóny. Celkem odehrál 355 prvoligových zápasů a vstřelil 77 branek.

Společně se svým velkým kamarádem Zdeňkem Nehodou debutoval v národním týmu v roce 1971 v přátelském utkání proti NDR. Odehrál osmašedesát minut, poté jej vystřídal Ján Čapkovič. Po roční odmlce se do reprezentace vrátil dalším přípravným zápasem proti Německu. Nastoupil též v kvalifikaci na MS 1974 i v kvalifikaci na ME 1976. V přátelském utkání proti Turecku v září 1977, hraném na Tehelném poli, otevíral již ve 2. minutě brankový účet. Jak se později ukázalo, bylo to také jediná branka tohoto zápasu. O čtrnáct dní později se Gajdůšek trefil také v Hampden Parku v Glasgow proti Skotsku při kvalifikaci na MS 1978, tam však pouze mírnil porážku. V následujícím roce nastoupil v kvalifikačním utkání o postup na ME 1980. Tímto šampionátem se také s reprezentací rozloučil, ve své sbírce tak má bronzovou medaili. Právě v utkání o bronz zachoval pevné nervy a v rozstřelu proměnil proti Itálii penaltu. Celkem se jeho bilance zastavila na 48 reprezentačních zápasech a 4 vstřelených brankách.

text zpracoval Ondřej Nejedlo