Milan Čermák

Milan Čermák

Narozen: 24. 12. 1949
Počet utkání za reprezentaci: 7
V jakých letech tato utkání odehrál: 1974 - 1983
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 1
Klubová hráčská kariéra 1973 - 1977 Sparta Praha
1977 - 1978 Baník Ostrava
1978 - 1985 Bohemians Praha

Nejčastěji hrál na postu středního útočníka. Poprvé si zahrál v nejvyšší soutěži v barvách pražské Sparty, kam přišel z Mostu. V ní se, i přes velkou konkurenci, dokázal prosadit. Nicméně sestupu do druhé ligy v roce 1975 nezabránil ani on. V následující sezóně, i díky jeho pomoci, se podařilo letenskému týmu postoupit zpět mezi elitu. Čermák poté sehrál na Spartě další dva prvoligové ročníky, poté byl vyměněn za Slaného do Baníku Ostrava. Zde působil pouze půl roku, branku nevstřelil a vrátil se do Prahy. Místo na Letnou ale zamířil do Vršovic, když posílil Bohemians Praha.

Během angažmá v Ďolíčku hostoval v druholigovém Kladně. Poté se do Vršovic vrátil a několika důležitými góly pomohl klokanům vybojovat v roce 1983 mistrovský titul. Loučil se až jako pětatřicetiletý, když zamířil do druholigových Teplic. Celkem odehrál 218 ligových zápasů a vstřelil 36 branek.

Poprvé oblékl dres národního týmu v roce 1974 v přátelském utkání proti Francii. Československo remizovalo 3:3 a Čermák dvanáct minut před koncem za nepříznivého stavu 2:3 vystřídal Bičovského. Již ze hřiště poté sledoval, jak v 87. minutě Panenka vyrovnal. V tomtéž roce sehrál ještě jedno přátelské utkání, poté se na tři roky z reprezentace odmlčel. Nastoupil až v dalším přípravném utkání proti Maďarsku, které Československo prohrálo 0:2. Znovu povolán byl až za dalších pět let, díky jeho skvělé formě v pražských Bohemians. V přátelském utkání proti Dánsku dokonce vstřelil branku a zahrál si také v kvalifikaci na ME 1984. Právě v této kvalifikaci se s národním týmem také rozloučil. Celkem nastoupil do 7 zápasů a vstřelil 1 branku.

text zpracoval Ondřej Nejedlo