Ladislav Přáda

Ladislav Přáda

Narozen: 4. 4. 1932
Zemřel: 19. 12. 1995
Počet utkání za reprezentaci: 11
V jakých letech tato utkání odehrál: 1953 - 1956
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 5
Klubová hráčská kariéra 1953 Slavoj Liberec
1954 - 1956 Dukla Praha
1956 - 1957 RH Brno

Pakliže se mluví o zlobivém dítěti československého fotbalu, pamětníci často vzpomínají na Ladislava Přádu, fotbalistu s talentem doslova od Boha, který ale zůstal nenaplněn. Technicky vyspělý hráč byl jedním z nejlepších československých fotbalistů poválečné éry. Vytříbený žonglér s míčem, brilantní technik, oplýval též tvrdou a přesnou střelou. S Masopustem, Pluskalem či Novákem tvořili v pražské Dukle čtveřici fenomenálních fotbalistů.

Narodil se v obci Roupov na Plzeňsku. S fotbalem však začínal na severu Čech, konkrétně ve Hvězdě Trnovany, kde se o něj starala jeho babička. Poté se přesunul ještě více na sever, prošel libereckými kluby ČSSZ a Slavojem. V roce 1954 se objevil v pražském týmu ÚDA (dnešní Dukla), kam si jej ve dvaadvaceti letech vyhlédl trenér Kolský. To už měl za sebou sedm ligových branek v barvách libereckého Slavoje a další přesné zásahy přišly také na Julisce.

V prvním ročníku skóroval pětkrát, po nutné aklimatizaci se v další sezóně trefil již sedmnáctkrát. Mnozí experti mu předpovídali, že bude lepší než fenomenální Josef „Pepi“ Bican. O rok později se pražská Dukla stala mistrem ligy a Přáda ji k tomuto triumfu pomohl dvanácti zásahy.

Bohužel pro český fotbal, ale i pro Přádu samotného, se vynikající útočník často a rád díval na dno skleničky. Trenér Kolský s ním měl neskutečnou trpělivost, která ale přece jenom časem přetekla a právě pro nespolehlivost a velmi špatnou životosprávu se s ním musel rozloučit. Před svým dalším angažmá v RH Brno, dokonce musel podstoupit protialkoholní léčení. I po této nepříjemné zkušenosti vstřelil v brněnském dresu dalších osm branek.

Ani tam se ale nevyhnul alkoholovým excesům, a tak již ve svých šestadvaceti letech hrál pouze nižší soutěže v České Lípě, Liberci, Spartaku Hradec Králové, Baníku Příbram, Dynamu Kutná Hora, Velkém Borku, Krabčicích nebo v týmu okresní úrovně Podřípan Rovné. V první lize nastoupil do 63 utkání a nastřílel 48 branek. Také jeho následný život po sportovní kariéře byl smutný. Pro příživnictví dokonce skončil v příbramských uranových dolech. V 70. letech prý přespával po nádražích, uhelných skladech či u různých kamarádů.

Společně s brankářem Stachem a hráči Karelem či Borovičkou debutoval v reprezentaci při kvalifikačním utkání na MS 1954 proti Rumunsku. Nejvíce reprezentačních startů nasbíral v roce 1956. V sedmi utkáních vstřelil dvě branky. Stejně jako s pražskou Duklou, tak i s reprezentací, se ale musel v tomto roce rozloučit. Jeho nejslavnějším utkáním byl přátelský zápas proti Belgii, v němž se dvěma brankami podílel na výhře 5:2. Celkem odehrál 11 reprezentačních utkání a vstřelil 5 branek.

Ladislav Přáda skončil v zapomnění. Zemřel v roce 1995 ve věku 63 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo