Karel Kopecký

Karel Kopecký

Narozen: 19. 5. 1921
Zemřel:  31. 3. 1977
Počet utkání za reprezentaci: 4
V jakých letech tato utkání odehrál: 1946 - 1947
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1941 - 1942 SK Libeň
1940 - 1949 SK Židenice

Pražský rodák okusil poprvé nejvyšší soutěž v Libni. Pro následující sezónu se stal posilou brněnských Židenic. Mluvilo se o něm jako o jednom z největších talentů československé brankářské školy. Mnozí odborníci dokonce tvrdili, že by měl být lepší než legendární Plánička. Ač nebyl vysoké postavy, byl neobvykle jistý v celém území před svojí brankou.

V Židenicích postupem času vyrostl v obrovskou oporu. Často však na své umění hřešil, potýkal se špatnou životosprávou a svůj talent utápěl v alkoholu. To se také podepsalo na jeho výkonech a na konci 40. let jeho pozice slábla. V osmadvaceti letech se také naposledy postavil mezi tyče při ligovém utkání. Těch mu nakonec statistici napočítali 110.

O tom, že byl Kopecký vynikajícím brankářem, moc dobře věděli i reprezentační činovníci, kteří mu dali čtyřikrát šanci v přátelském zápase. Kopecký debutoval při prohře 2:4 proti Jugoslávii v roce 1946. V následujícím roce však vychytal výhry nad Rumunskem a Rakouskem. Jeho poslední reprezentační zápas byl v italském Bari, ten pro něho ale po pěti minutách předčasně skončil.

Nezřízený styl života se podepsal také na zdraví tohoto mnohými opěvovaného brankáře. Karel Kopecký zemřel v Brně v roce 1977 ve věku 55 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo