Karel Kolský

Karel Kolský

Narozen: 21. 9. 1914
Zemřel:  17. 2. 1984
Počet utkání za reprezentaci: 15
V jakých letech tato utkání odehrál: 1937 - 1948
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 6
Klubová hráčská kariéra 1934 - 1937 SK Kladno
1937 - 1948 Sparta Praha

Byl rodákem z Kročehlav, které jsou dnes součástí Kladna. Zde také poprvé kopl do míče. Ve svých devatenácti letech přešel do kladenského SK, ve kterém si také prvně zahrál nejvyšší soutěž. O dva roky později přestoupil do Sparty Praha, v níž se naplno rozjela jeho hráčská kariéra. Se Spartou oslavil pět mistrovských titulů a stal se stěžejní postavou letenského týmu.

Kolský nejčastěji nastupoval na postu levého záložníka, neméně dobře ale dovedl zahrát také v obraně. Byl zdatným hráčem menší postavy. Zdobila jej výborná technika, i když měl defenzivní úkoly, uměl velmi dobře zaútočit. Pražskou Spartu opustil ve dvaatřiceti letech. Fotbalovou kariéru dohrával v nižší soutěži v týmu Sparta Úpice. Za Spartu odehrál v lize 274 zápasů a vstřelil 12 branek.

Právě v Úpici se také začala rozjíždět jeho úspěšná trenérská kariéra. Byť ještě nastupoval po boku méně zkušených spoluhráčů na travnatý pažit, zároveň je i trénoval. V roce 1951 se stal trenérem ATK Praha, později ÚDA Praha či Dukla Praha. Osm let na Julisce bylo pro Kolského mimořádně úspěšných, k pěti hráčským titulům totiž přidal i dva trenérské. Během tohoto angažmá, mezi lety 1956 a 1959 také vedl československou reprezentaci. Byl trenérem národního týmu na MS 1958. V roce 1960 převzal trenérské žezlo v pražské Spartě, tedy klubu, kterému po většinu kariéry zasvětil své srdce. Následovalo dvouleté zahraniční angažmá v polské Wisle Krakov. To se Kolskému tak úplně nepodařilo, neboť Krakov za doby jeho trénování sestoupil do druhé nejvyšší soutěže. Po odchodu z Polska stanul na lavičce Zbrojovky Brno. Dva roky také trénoval LIAZ Jablonec. Po krátkém angažmá ve Škodě Plzeň se vrátil do pražské Sparty. Posléze byl také trenérem kladenské poldovky. Posledním působištěm byl klub RH Cheb. Poté se stal ve Škodě Plzeň poradcem.

V národním týmu debutoval v roce 1937 v přátelském utkání proti Skotsku. V tomto roce nastoupil hned do osmi reprezentačních zápasů. Zahrál si v kvalifikaci na MS 1938 a podíval se i na samotný turnaj, byť do bojů v něm nazasáhl. Jeho reprezentační kariéru výrazně ovlivnila 2. světová válka. Po ní se do národního týmu vrátil, tři zápasy rozdělil rovnoměrně do tří let. Loučil se v utkání Balkánsko-středoevropského poháru v roce 1948 proti Polsku. V reprezentaci sehrál 15 zápasů.

Karel Kolský zemřel v Plzni v roce 1984 ve věku 69 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo