Karel Jarůšek

Karel Jarůšek

Narozen: 12. 12. 1952
Počet utkání za reprezentaci: 15
V jakých letech tato utkání odehrál: 1977 - 1980
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 1
Klubová hráčská kariéra 1959 - 1967 TJ ČKD Blansko
1967 - 1971 Zbrojovka Brno
1971 - 1973 Dukla Tábor
1973 - 1985 Zbrojovka Brno
1985 - 1987 Panseraikos Serres
1987 - 1995 Nižší soutěže v Rakousku

Rodák z Blanska, kde také v sedmi letech v místním Spartaku ČKD poprvé kopl do míče. V patnácti letech zamířil do Zbrojovky Brno. Vojnu strávil v třetiligové Dukle Tábor, poté se do Brna vrátil. V jihomoravské metropoli nastoupil tento záložník do deseti prvoligových sezón. Oslavil tu mistrovský titul i druhé a třetí místo v československé nejvyšší soutěži. Brněnské Zbrojovce zůstal věrný i po sestupu do druhé ligy. Ve svých třiatřiceti letech zamířil na zahraniční angažmá do řeckého klubu PAE Panserraikos Sérres. Posléze hrál v nižších rakouských soutěžích za SV Sparkasse Stockerau, 1. Wiener Neustädter SC či SV Eibenstein.

Karel Jarůšek byl technicky vybaveným záložníkem, který si velmi dobře rozuměl s míčem. Zejména před pokutovým územím dokázal vymyslet výtečnou, nečekanou přihrávku.

Po skončení hráčské kariéry se vydal na trenérskou dráhu. Nejprve byl hrajícím trenérem rakouského Eibensteinu, poté trénoval Tuřany. V nejvyšší soutěži vedl Boby/Stavo Artikel Brno, Drnovice, Opavu, poté se do Brna vrátil. Stál na lavičce třetiligových Rosic či Blanska, kde s fotbalem začínal. V krajských soutěžích vedl také Moravskou Slavii Brno či Bohunice. V československé nejvyšší soutěži odehrál 236 zápasů a vstřelil 51 branek.

Poprvé si za národní tým zahrál v listopadu 1977 v přátelském zápase proti Maďarsku. Nastoupil též do kvalifikačního duelu o postup na MS 1978. Svoji jedinou reprezentační branku vstřelil do italské sítě v přátelském zápase, hraném na bratislavském Tehelném poli v listopadu 1978. Hned v úvodní minutě tohoto zápasu otevíral skóre, když pokořil slavného brankáře Zoffa. Na jeho gól poté navázali Antonín Panenka s Mariánem Masným a Československo zvítězilo 3:0. Posledním zápasem Karla Jarůška v národním týmu bylo přátelské utkání proti Rumunsku v Brně, kde muž s přezdívkou Kaca, odehrál první poločas, načež jej vystřídal Rostislav Vojáček. V reprezentaci odehrál 15 zápasů a vstřelil 1 gól.

text zpracoval Ondřej Nejedlo