Zdeněk Nehoda

Zdeněk Nehoda

Narozen: 9. 5. 1952
Počet utkání za reprezentaci: 90
V jakých letech tato utkání odehrál: 1971 - 1987
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 31
Klubová hráčská kariéra 1967 - 1971 TJ Gottwaldov
1971 - 1983 Dukla Praha
1983 SV Darmstadt
1984 Standard Liège
1984 - 1986 FC Grenoble

Narodil se v Hulíně, kde začal v deseti letech v žákovském družstvu. O pět let později již oblékal dorostenecké barvy. Netrvalo dlouho, když si jeho talentu všiml trenér fotbalistů Gottwaldova Bekeský. Gottwaldov postoupil do nejvyšší soutěže a nebojácný mladík v ní již ve svých sedmnácti letech debutoval. Bez bázně naskočil do utkání, o kterých se mu před pár lety ani nesnilo a hned v první sezóně nastřílel pět branek. Když o rok později zatížil konta soupeřových brankářů šestnácti zásahy, bylo nade vše jasné, že mu Gottwaldov bude malý. Proto již ve svých devatenácti letech vstoupil do kabiny slavné pražské Dukly. Brzy nebylo pochyb o tom, že na Julisce získali doslova klenot.

Hráč, který častěji nastupoval na postu levé spojky, oplýval výtečnou technikou. Byl nebojácný, střelecky nadaný. Uměl se prokličkovat třeba přes tři protihráče a v brankové dokázal přetavit i ty situace, které na to zprvu nevypadaly. S Duklou získal tři mistrovské tituly. Dvakrát s ní vyhrál Československý pohár, poprvé se mu to povedlo již v Gottwaldově. Stal se nejmladším členem Klubu ligových kanonýrů za sto vstřelených branek. V anketě Zlatý míč v roce 1979 pro nejlepšího fotbalistu planety obsadil vynikající 9. místo. Prahu opustil až v roce 1983, když zamířil do německého klubu SV Darmstadt 98. Brzy se stěhoval do belgického Standardu Lutych. Dva roky poté oblékal barvy francouzského Grenoblu. V závěru své kariéry hrál v nižší rakouské soutěži za SC Amaliendorf. Později byl sportovním ředitelem pražských klubů Dukly a Sparty. Je renomovaným hráčským agentem. V československé nejvyšší soutěži sehrál 345 utkání, v nichž nastřílel 145 branek.

Jeho prvním reprezentačním utkáním byl přátelský zápas proti NDR v září roku 1971. Československo v něm remizovalo 1:1 a trenérské duo Novák-Kačáni dalo důvěru mladému Nehodovi na celých devadesát minut a reprezentační novic rozhodně nezklamal. Krátce před koncem zápasu orazítkoval břevno soupeřovy branky. Zahrál si též v kvalifikaci na ME 1972 i v kvalifikaci na MS 1974. Svůj pátý reprezentační start ozdobil brankou, která odstartovala kanonádu v kvalifikačním utkání na MS 1974 proti Dánsku, které nakonec skončilo 6:0. Právě v této kvalifikaci se stal Nehoda nejúspěšnějším střelcem. Vzpomenout můžeme vedoucí branku na skotském Hampden Parku, kde ale nakonec Československo před stotisícovou návštěvou podlehlo 1:2.

O rok později si zahrál kupříkladu v brazilském Riu de Janeiru. Vstřelil jedinou branku přátelského zápasu proti SSSR, hraném v Oděse. Tento gól byl doslova ukázkový. Téměř z poloviny hřiště poslal míč za záda vyběhnutého brankáře Rudakova. Byl nezbytným členem sestavy v kvalifikaci na ME 1976. Památná je jeho branka z utkání proti Anglii, hraném na Tehelném poli, kterou v poslední minutě první půle vyrovnával na 1:1. Obrat dokončil na začátku druhého poločasu Dušan Galis. O měsíc později pojistil postup na evropský šampionát brankou již v 9. minutě v utkání na Kypru. O rok později si zahrál v kvalifikaci na OH 1976 a také na ME. V semifinále proti Nizozemsku vstřelil nesmírně důležitou branku v prodloužení. Postupové razítko poté vystavil František Veselý. Ve finálovém boji proti NSR se prezentoval proměněnou penaltou v rozstřelu. Na krku se mu brzy poté houpala zlatá medaile. Zahrál si také v kvalifikaci na MS 1978 i ME 1980. Během 1975 – 1978 sehrál osmatřicet reprezentačních zápasů z devětatřiceti možných! Vytvořil tak jeden z velkých rekordů. Společně se svými spoluhráči zvládli úspěšně kvalifikaci na MS 1982 a Nehoda si na tomto světovém šampionátu také zahrál. Remízové utkání proti Francii, hrané ve španělském Valladolidu, bylo pro Nehodu na pět let posledním reprezentačním startem. Nadobro se s národním týmem rozloučil v roce 1987, ve svých pětatřiceti letech v přátelském zápase proti Polsku. Nastoupil v základní sestavě, o jedenáct minut později jej za potlesku přítomných diváků vystřídal Tibor Mičinec. Celkem v národním dresu sehrál 90 utkání a vstřelil 31 branek.

text zpracoval Ondřej Nejedlo