Josef Vojta

Josef Vojta

Narozen: 19. 4. 1935
Počet utkání za reprezentaci: 7
V jakých letech tato utkání odehrál: 1960 - 1966
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1956 ČH Bratislava
1957 - 1958 RH Brno
1958 - 1959 Spartak Ústí nad Labem
1960 - 1967 Sparta Praha
1968 - 1971 VTŽ Chomutov


Postavou nevelký rodák z Plzně byl fotbalovým univerzálem. Mohl hrát v obraně, v záloze i v útoku. I když se narodil na západě Čech, první fotbalové krůčky udělal v Ústí nad Labem. V roce 1956 se dostal do druholigového vojenského týmu RH Brno, vstřelil tam devět branek a pomohl svému mužstvu k postupu do nejvyšší soutěže. Tu si ale v jihomoravské metropoli zahrál pouze v jedné sezóně, poté se vrátil do Ústí nad Labem, které již také bylo prvoligové. Doplňme, že v jednom případě Vojta také nastoupil za RH Bratislava. Po roční zastávce v ústeckých barvách se stal posilou Spartaku Praha Sokolovo (dnešní Sparta Praha), kde se stal velkým oblíbencem a nedílnou součástí základní sestavy týmu z Letné.

Se Spartou získal dva mistrovské tituly, vyhrál Československý i Středoevropský pohár. Josef Vojta byl tvrdým hráčem, avšak v žádném případě zákeřným. Trenéři si jej cenili zejména pro univerzálnost. Po odchodu z nejvyšší soutěže hrál ještě za Chomutov, Meteor Praha, Mělník či Nespeky. Za starou gardu Sparty Praha nastupoval ještě ve věku, kdy měl osm křížků na krku. Na svém kontě má 196 prvoligových startů a 24 vstřelených branek.

Lepší debut v reprezentačním dresu si snad Vojta ani nemohl přát. Na ME 1960 byl totiž u výhry československé reprezentace 2:0 nad domácími Rumuny. Právě z tohoto šampionátu si přivezl bronzovou medaili. Byl také členem širšího kádru pro MS 1962, kam se ale kvůli velké konkurenci nepodíval. Poté v reprezentaci spíše paběrkoval, až se s ní v roce 1966 nadobro rozloučil. Celkem má na svém kontě 7 zápasů. Patřil též do kádru olympijské reprezentace, které v roce 1964 získala stříbrné medaile. Na tomto šampionátu vstřelil Vojta tři branky!

text zpracoval Ondřej Nejedlo