Josef Bican

Josef Bican

Narozen: 25. 9. 1913
Zemřel:  12. 12. 2001
Počet utkání za reprezentaci: 16
V jakých letech tato utkání odehrál: 1938 - 1949
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 18
Klubová hráčská kariéra 1925 - 1927 Hertha Vídeň
1928 - 1931 Schustek & Farbenlutz
1931 - 1935 Rapid Vídeň
1935 - 1937 Austria Vídeň
1937 - 1948 Slavia Praha
1949 - 1952 Sokol Vítkovické železárny
1952 - 1953 Hradec Králové
1953 - 1955 Dynamo/Slavia Praha

Rodák z rakouské Vídně byl jedním z nejlepších fotbalistů 20. století. Svoji kariéru nastartoval v Herthě Vídeň. O dva roky později přešel do klubu Schustek a Farbenlutz. Ve svých osmnácti letech se dostal do slavného klubu Rapid Vídeň, kde se v roce 1934 stal nejlepším střelcem rakouské ligy. Dva roky působil také v Austrii Vídeň. V roce 1937, ve svých čtyřiadvaceti letech, už jako rakouský reprezentant, přestoupil do pražské Slavie.

Tento střední útočník byl řadou fotbalových odborníků, ať již tuzemských či zahraničních, uznáván jako jeden z nejlepších fotbalistů na světě všech dob. Jeho střelecké schopnosti byly naprosto výjimečné. Vynikal po všech stránkách. Byl výborným střelcem, vynikající technik, oplývající velkou rychlostí. Měl skvělé vedení míče, herní myšlení, uměl výtečně zakončovat hlavou. Jeho hru také zdobila přesná a neočekávaná přihrávka. Snad jen jedna věc mu mohla být vytýkána, tím byla větší tvrdost. V podstatě by se dalo říci, že mu nechybělo nic, a proto byl ve všech ohledech nedostižným.

Za celou svoji kariéru prý nastřílel více než pět tisíc branek! Stal se devítinásobným králem střelců ligových trávníků. Je členem Klubu ligových kanonýrů. Těžil ze své vysoké postavy, ale především uměl velmi dobře dirigovat hru. Základ těchto dovedností spočínal ve výtečném vedení míče. Dokázal hrát na jakémkoliv terénu. Ve slávistických barvách tvořil vynikající dvojici s Vlastimilem Kopeckým. Ve Slavii působil dlouhých jedenáct let, během kterých odmítl i nabídku slavného italského klubu Juventus Turín. Poté odešel do Vítkovic. Rok hrál také v druholigovém Hradci Králové, načež se ve čtyřiceti letech do Slavie vrátil a odkroutil za ní ještě dva roky.  V pětačtyřiceti letech pověsil kopačky na hřebík. Jeho posledním angažmá byl třetiligový klub Spartak Brno ZJŠ. Poté ještě dlouho nastupoval za starou gardu pražské Slavie. Zajímavostí je, že jeho jménem je pojmenována malá planetka v hlavním pásmu asteroidů. V lize odehrál 282 zápasů a nastřílel 446 branek.

Po skvělé hráčské kariéře se stal trenérem.  Vedl Slavii Praha, Liberec, Brno, Příbram, Hradec Králové či Kladno. Vyzkoušel si též trenérské zahraniční angažmá v belgickém Tongerenu. V tehdy třetiligovém Brně byl hrajícím trenérem.

Josef „Pepi“ Bican byl jak rakouským reprezentantem, tak i tím československým. Coby rakouský reprezentant se zúčastnil MS 1934 v Itálii, kde naši sousedé skončili na velice pěkném 4. místě. Bican zde vstřelil branku, když skóroval proti Francii v prodloužení. Celkem v rakouském národním týmu sehrál 19 zápasů a vstřelil 14 gólů.

V československé reprezentaci debutoval v srpnu roku 1938 proti Švédsku a na výhře 6:2 se podílel třemi zásahy. Jaká škoda, že naše občanství získal až po MS 1938. Ve svém prvním reprezentačním roce v Československých barvách přispěl jedním gólem do sítě Jugoslávie, Rumunsko pak sestřelil čtyřmi brankami. Ve třech utkáních tak dokázal nastřílet osm gólů! Jeho reprezentační kariéru přerušila 2. světová válka, do té doby skóroval v každém zápase. Do reprezentace se vrátil v roce 1946 a během čtyř zápasů vyšel brankově naprázdno. Do střelecké pohody se v reprezentaci dostal o rok později při přátelském utkání proti Jugoslávii, ve kterém dvakrát skóroval. S národním dresem se loučil takřka v šestatřiceti letech na začátku září 1949 v přátelském utkání na Strahově proti Bulharsku s kapitánskou páskou na ruce. V 60. minutě jej vystřídal Ladislav Kareš. Celkem odehrál v národním týmu 16 utkání a vstřelil 18 branek.

Josef Bican zemřel v Praze v roce 2001 ve věku 88 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo