Jiří Tichý

Jiří Tichý

Narozen: 6. 12. 1933
Zemřel: 26. 8. 2016
Počet utkání za reprezentaci: 19
V jakých letech tato utkání odehrál: 1957 - 1964
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1954 - 1963 ČH Bratislava
1963 - 1969 Sparta Praha

Rodák z Jenče u Prahy byl odchovancem Aritmy Vokovice, poprvé do velkého fotbalu naskočil ve svých jedenadvaceti letech v ČH Bratislava (dnes Inter Bratislava), kam odešel na vojnu. V tomto týmu, později Slovnaftu Bratislava, strávil devět let! Ve svých třiceti letech, kdy už někteří jeho spoluhráči končili kariéry, se stal posilou pražské Sparty.

Na Letnou už odcházel s puncem československého reprezentanta, ale hlavně se stříbrnou medailí z památného MS v Chile 1962. Zde byl Tichý dlouho náhradníkem, ve finálovém utkání proti Brazílii ale musel nahradit zraněného Lálu. V československé reprezentaci odehrál tento vysoký, šlachovitý stoper, někdy též pravý obránce, 19 mezistátních zápasů. Bylo by jich asi více, konkurence na tomto postu však byla na přelomu 50. a 60. let minulého století opravdu veliká. Vzpomeňme jména – Novák, Hledík, Popluhár, Lála, Bomba či Šafránek. I mezi nimi se ale dokázal Jiří Tichý prosadit a nesmazatelně se zapsal do historie naší kopané. Stříbro z Chile nebylo jedinou medailí v Tichého sbírce. O dva roky dříve si přivezl bronzovou medaili z ME ve Francii, byť tam do bojů nezasáhl.

V pražské Spartě končil až ve svých šestatřiceti letech a své zkušenosti předával také při utkáních Poháru mistrů evropských zemí, Poháru vítězů pohárů či Poháru UEFA. Se Spartou také v roce 1964 vyhrál Československý pohár. Během patnácti prvoligových sezón vstřelil 6 branek.

Později se stal trenérem sparťanské mládeži či prvoligového Chebu. Už v důchodovém věku se odstěhoval do jihomoravského Podivína, kde v roce 2016 ve svých 83 letech zemřel. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo