Přemysl Bičovský

Přemysl Bičovský

Narozen: 18. 8. 1950
Počet utkání za reprezentaci: 45
V jakých letech tato utkání odehrál: 1970 - 1975
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 11
Klubová hráčská kariéra 1967 - 1970 Sklo Union Teplice
1970 - 1972 Dukla Praha
1972 - 1976 Sklo Union Teplice
1976 - 1983 Bohemians Praha


Rodák ze severočeských Košťan přešel již v dorosteneckém věku do Sklo Unionu Teplice. Zde již ve svých sedmnácti letech odehrál premiérové prvoligové utkání. Pod vedením trenéra Rýgra rostl zápas od zápasu. Ve svých dvaceti letech rukoval do pražské Dukly, kde jej dva roky vedl úspěšný trenér Vejvoda. Během tohoto období dokázal Bičovský nastřílet osmnáct branek!

I když měřil pouze 174 centimetrů, vynikal neobyčejným fyzickým fondem. Ve střední záloze patřil k nejhouževnatějším hráčům, kteří běhali po ligových trávnících. Pohyboval se na velkém prostoru, navíc měl čich na góly a byl též pohotovým střelcem.

Po angažmá na Julisce se vrátil do Teplic a hned v první sezóně nastřílel sedmnáct gólů! V roce 1976 opustil Severní Čechy, když přestoupil do pražských Bohemians. Zde odehrál sedm sezón a notnou měrou přispěl k vzestupu fotbalu v pražském Ďolíčku. V roce 1983 tu oslavil svůj jediný mistrovský titul. Poté zamířil na zahraniční angažmá do prvoligového rakouského týmu SC Eisenstadt. Tutéž soutěž si zahrál také ve VfB Mödling. Poté byl hrajícím trenérem v nižší rakouské soutěži v klubu ASK Ybbs. Zde také započala jeho trenérská kariéra. Po návratu do Československa vedl teplickou rezervu. Poté i tamní A-mužstvo. Z lavičky udílel rady hráčům FC Chomutov či FK Arsenalu Česká Lípa. Následně trénoval Dioss Chomutov. Odtud se přesunul více na západ, když vedl tým Karlovy Vary-Dvory. Přes Braňany se dostal do mosteckého Baníku. Nejprve trénoval B-mužstvo, poté i áčko, se kterým postoupil z druhé ligy do nejvyšší soutěže. Most tak byl jeho první trenérskou štací mezi prvoligovou českou elitou. V téže soutěži trénoval také tým Chmel Blšany. Rok poté vedl slovenský Ružomberok. Po návratu stanul na lavičce dorostu v Roudnici nad Labem. Odtud putoval do druholigového Zenitu Čáslav. V nižší soutěži vedl také Proboštov, poté se vrátil do profesionálního fotbalu k hráčům druholigového Ústí nad Labem, následoval divizní Loko Chomutov. Krátce byl také v třetiligových Brozanech. V československé nejvyšší soutěži sehrál 434 zápasů a vstřelil 106 branek. Je tak členem Klubu ligových kanonýrů.

V reprezentaci debutoval ve svých dvaceti letech v přátelském utkání proti Polsku, v němž mu do druhé půle přenechal své místo Nagy. Ve svých prvních třech reprezentačních letech odehrál pouhé tři zápasy. Poté ale sehrál šestadvacet utkání národního týmu v řadě! V kvalifikaci na MS 1974 svoji premiérovou trefou pomohl k destrukci Dánska 6:0. Zahrál si také v kvalifikaci na ME 1976 i na OH 1976, v níž brankou v poslední minutě vyrovnával na konečných 1:1 proti NDR. Paradoxně poté se s reprezentací na dlouhých pět let rozloučil. Přišel tak o zlaté ME v roce 1976. Vrátil se až v prosinci 1980 v kvalifikačním utkání na MS 1982 proti Turecku. V následujících třech letech byl opět nepostradatelným členem československého národního týmu. Jeho vrcholem byly dva starty na MS 1982, v nichž se zrodily dvě remízy – proti Kuvajtu a Francii. Zahrál si ještě v kvalifikaci na ME 1984. V ní se také s národním týmem nadobro rozloučil. Celkem odehrál 45 zápasů a vstřelil 11 branek.

text zpracoval Ondřej Nejedlo