Jiří Hledík
Narozen: |
29. 4. 1929 |
Zemřel: |
25. 4. 2015 |
Počet utkání za reprezentaci: |
28 |
V jakých letech tato utkání odehrál: |
1953 - 1962 |
Počet vstřelených branek za reprezentaci: |
1 |
Klubová hráčská kariéra |
1953 - 1954 Olomouc 1955 UDA Praha 1956 - 1958 Sokolovo Praha 1959 - 1968 Hradec Králové |
Narodil se v Pardubicích, kde také poprvé kopl do míče. Ještě v mládežnických letech vyměnil post středního útočníka za středního obránce. Jeho nespornou výhodou byla vysoká postava. Ta ho předurčovala k tomu, aby byl skvělý hlavičkář. Stal se naším prvním klasickým stoperem v reprezentační obranné trojici Šafránek – Hledík – Novák. Později, při změně herního stylu, zaujal místo vedle Hledíka na postu druhého stopera Pluskal.
Vojenskou službu nastoupil v prvoligovém týmu Křídla vlasti Olomouc. Zde trénoval pozdější reprezentační trenér Rudolf Vytlačil. V květnu roku 1953 debutoval v československé nejvyšší soutěži, o pět měsíců později oblékl dres reprezentačního A-týmu! O dva roky později byl společně s Tadeášem Krausem převelen do ÚDA Praha (dnešní Dukla Praha) a s tímto týmem skončil v ligové soutěži na druhém místě. Brzy se však stal akvizicí pražské Sparty, tehdy ještě Spartaku Sokolovo. V roce 1958 mu vážně onemocněla manželka a kvůli svým dvěma malým dětem se rozhodl opustit Prahu a přestoupit do tehdy druholigového Hradce Králové, který se nacházel jen několik kilometrů od jeho bydliště.
Hradecký klub se ale se Spartou na přestupu nedohodl, transfer provázely nechutné tahanice a nepříjemné aféry. Nakonec musel reprezentační stoper nastoupit roční karenční lhůtu. Kvůli tomu také přišel o MS ve Švédsku, kde mohl patřit k velkým hvězdám. Ač dres východočeského týmu oblékl až v závěru druholigové sezóny, stal se jedním ze strůjců postupu. Následujících pět let patřil mezi pilíře základní sestavy královéhradeckého týmu, se kterým získal v roce 1960 historický mistrovský titul. Stoper Hledík se na tomto úspěchu podílel třemi vstřelenými brankami. V Hradci Králové zůstal i po sestupu do druhé ligy v roce 1964, poté ukončil kariéru, aby se na trávník přece jenom o dva roky později ještě vrátil. Na jaře roku 1967 se pokusil zachránit královéhradecký tým v první lize, i když se to nepodařilo, Hledík prý ve svých osmatřiceti letech patřil k nejlepším hráčům na hřišti. Nastoupil i do přípravy na následující druholigovou sezónu, při přátelském utkání proti Jičínu se ale zranil a svoji hradeckou fotbalovou kapitolu nadobro uzavřel. V československé nejvyšší soutěži odehrál 207 zápasů a vstřelil 10 branek. Později se stal trenérem Jaroměře či Dvora Králové.
Jak již bylo řečeno, reprezentační kariéra Jiřího Hledíka začala již v roce 1953. Československý národní tým tehdy vyhrál v Bukurešti nad Rumunskem 1:0 a vydláždil si cestu na MS 1954 do Švýcarska. Byl tak na hřišti u toho, když Šafránek vstřelil výstavní branku ze třiceti metrů. Velká pochvala tehdy směřovala od Československého sportu na výkon mladého Hledíka, pro kterého tento zápas byl opravdu velmi těžkým mezinárodním testem. O rok později se zúčastnil nepovedeného MS ve Švýcarsku, byť nastoupil pouze do jediného utkání proti Uruguayi, které ale Československo prohrálo 0:2. I zde byl hodnocen jako nejlepší hráč, další šanci na mistrovství světa ale nedostal.
Přesto v národním odehrál několik památných zápasů. Mezi ně můžeme řadit vítězství 4:2 nad Maďarskem z roku 1955 či o rok později šokující výhru 1:0 v brazilském Riu. Naši reprezentaci se tehdy povedlo to, co se nepodařilo ani jednomu evropskému výběru. Zúčastnil se kvalifikace na MS ve Švédsku v roce 1958 či další kvalifikace na MS v Chile v roce 1961. Ani jednou už se ale na MS nepředstavil, v prvním případě kvůli výše zmíněným přestupovým tahanicím, jeho neúčast v Chile taktéž provázely nejasné zákulisní věci. Autora důležité branky z posledního kvalifikačního utkání proti Skotsku snad mělo o cestu do Chile připravit dávné vyloučení na zájezdu Hradce Králové do Indonésie. Reprezentační dres poté oblékl pouze jedenkrát. Zahrál si první poločas přátelského utkání proti Švédsku, pak jej vystřídal Tichý. V československé reprezentaci odehrál 28 utkání a vstřelil 1 branku.
Jiří Hledík zemřel v Hradci Králové v roce 2015 v 86 letech.
text zpracoval Ondřej Nejedlo