Jiří Feureisl

Jiří Feureisl

Narozen: 3. 10. 1931
Zemřel: 12. 5. 2021
Počet utkání za reprezentaci: 11
V jakých letech tato utkání odehrál: 1956 - 1958
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 7
Klubová hráčská kariéra 1953 - 1954 Tankista Praha
? - ? Dynamo Karlovy Vary

Tento sportovní obojživelník pochází z obce Strašice na Rokycansku. Svoji fotbalovou, ale i hokejovou kariéru, však spojil s Karlovými Vary. Zde hrál nejvyšší soutěž v ledním hokeji, nastupoval ale také ve fotbalovém karlovarském dresu a vedl si skvěle! Nebylo ničím výjimečným, že si Feureisl zahrál odpoledne, pro něho druhořadý, fotbal a večer už rozdával radost mezi mantinely.

Jiří Feureisl měl fantastický výskok, očití svědkové tvrdí, že byl schopen se při něm nohou dotknout horní tyče. Byl ale také fyzicky zdatný, průbojný a zdobila ho tvrdá střela. Také hlavičkářem byl znamenitým. Přitom se nejednalo o nikterak vysokého hráče. Nejvyšší československou soutěž si zahrál pouze krátce v týmu Tankista Praha. Poté se do druholigových Karlových Varů vrátil a tvrdošíjně odmítal nabídky daleko zvučnějších klubů. Slavie Praha, Sparta Praha, Slovan Bratislava, Brno, Plzeň, Kladno nebo Hradec Králové, funkcionáři těchto týmů se marně snažili přemluvit patriota západočeského lázeňského města.

Byť hráč druholigových Karlových Varů, debutoval v národním týmu v utkání Mezinárodního poháru v Ženevě proti Švýcarsku. Československá reprezentace vyhrála 6:1 a Feureisl ozdobil svůj debut čtyřmi brankami! Týden nato oslnil v Budapešti Népstadion, kde taktéž dokázal skórovat.  Jiří Feureisl však odmítal peníze, slávu či lepší budoucnost a nadále zůstal v Karlových Varech, kde se oženil a pracoval jako malíř porcelánu. Byl prvním československým hráčem, který se z druhé ligy dostal až do národního týmu a navíc se zúčastnil MS 1958 ve Švédsku! I tam skóroval, jedním gólem se podílel na debaklu Argentiny. Celkem v národním týmu sehrál 11 utkání a vstřelil 7 branek.

text zpracoval Ondřej Nejedlo