Jiří Čadek

Jiří Čadek

Narozen: 7. 12. 1935
Počet utkání za reprezentaci: 3
V jakých letech tato utkání odehrál: 1957 - 1958
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1956 - 1971 Dukla Praha

Cesta odchovance Pavlíkova v okrese Rakovník do nejvyšší soutěže vedla přes roční anabázi ve Spartaku Strakonice či dvouletém působení v Avii Čakovice. Právě zde si tohoto tvrdého, ale nesmírně obětavého a férového stopera vyhlédl v roce 1955 trenér pražské Dukly Karel Kolský a přivábil jej na pražskou Julisku. Čára, jak se Jiřímu Čadkovi přezdívalo, byl věrný barvám Dukly dlouhých šestnáct let, během nichž sehrál 331 prvoligových utkání, v nichž sice ani jednou neskóroval, oslavil ale sedm titulů mistra Československa, třikrát vyhrál Československý pohár a dokonce čtyřikrát byl vítězem Amerického poháru.

V československé reprezentaci sehrál 3 utkání. Zúčastnil se MS 1958 ve Švédsku, kde nastoupil do jediného zápasu, v němž československý národní tým prohrál se Severním Irskem 0:1. Toto utkání bylo pro tehdy dvaadvacetiletého Čadka posledním v reprezentačním dresu. V reprezentaci se také stal v zápase proti NSR autorem kuriózního vlastního gólu, když míč udeřený o zem brankářem Stachem se od Čadkovy paty odrazil přímo do sítě. Československá reprezentace toto přátelské utkání nakonec dovedla do vítězného konce 3:2.

Jiří Čadek i po konci své úspěšné kariéry zůstal věrný barvám pražské Dukly. Dlouho pracoval na Julisce jako vedoucí správy stadionu. Přitom trénoval místní žáčky, kterým coby zdejší legenda předával své neocenitelné zkušenosti. V internetovém hlasování fanoušků byl zvolen členem hvězdné jedenáctky Dukly Praha. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo