Jaroslav Netolička

Jaroslav Netolička

Narozen: 3. 3. 1954
Počet utkání za reprezentaci: 15
V jakých letech tato utkání odehrál: 1978 - 1981
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 1
Klubová hráčská kariéra 1960 - 1973 TJ VOKD Poruba
1974 - 1983 Dukla Praha
1983 - 1985 TJ Vítkovice
1985 - 1986 TSV Mnichov 1860
1986 - 1988 TJ Vítkovice 

Narodil se v Opavě. Své první fotbalové krůčky udělal tento brankář ve VOKD Poruba. V devatenácti letech narukoval do pražské Dukly. Nejprve dělal náhradníka Ivo Viktorovi, později stanul sám mezi tyčemi a s Karlem Stromšíkem vytvořil vyrovnanou brankářskou dvojici. Na Julisce strávil deset sezón, získal zde tři mistrovské tituly a jedno vítězství v Československém poháru. Prahu opustil v polovině ligového ročníku 1982/83, když zamířil do Vítkovic, v nichž přidal další starty v nejvyšší soutěži. Ve svých jedenatřiceti letech se vydal na své první zahraniční angažmá do německého týmu TSV Mnichov 1860. Poté se do Vítkovic vrátil, v té době už ale hrál moravskoslezský klub druhou ligu. Rok si zachytal také v belgickém klubu KSC Hasselt. Poté oblékal barvy Bohumína. Okusil také fotbal v daleké Malajsii, kde tři roky hájil bránu týmu Sabah FA. Kariéru ukončil až ve svých čtyřiceti letech v Bruntálu. Celkem odchytal 160 prvoligových zápasů.

Po skončení hráčské kariéry se vydal na trenérskou dráhu. V nejvyšší soutěži vedl Karvinou či Jihlavu. Trénoval též Frýdek-Místek či druholigové Vítkovice.

Poprvé nastoupil v reprezentačních barvách v přátelském utkání proti Řecku, hraném v Soluni. Trenér Ježek jej poslal do druhého poločasu místo Hrušky. Ve dvou případech si zachytal v kvalifikaci na ME 1980, ani v jednom z případů neinkasoval. Velmi dobré výkony předváděl též na samotném evropském šampionátu. Zde na sebe upozornil zneškodněnou penaltou italské hvězdy Collovatiho a velkou měrou se zasloužil o zisk bronzové medaile. V témže roce se stal také olympijským vítězem, byť ve finále dostal přednost košický Seman. S reprezentačním dresem se loučil o rok později v přátelském zápase proti výběru UEFA. Československo zvítězilo 4:0 a Netolička nahradil pro druhý poločas právě Semana. Celkem odchytal v národním dresu 15 zápasů.

text zpracoval Ondřej Nejedlo