Jaroslav Cejp

Jaroslav Cejp

Narozen: 7. 4. 1924
Zemřel:  22. 3. 2002
Počet utkání za reprezentaci: 14
V jakých letech tato utkání odehrál: 1946 - 1947
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 10
Klubová hráčská kariéra 1943 - 1946 SK Pardubice
1946 - 1951 Sparta Praha

Narodil se ve vesničce Salbadoš, která leží v Zakarpatské oblasti. S fotbalem však začínal ve východočeské Chrudimi. Ligové starty mu přibývaly po příchodu do Pardubic. Cejp byl jedním z nejlepších poválečných útočníků, nejčastěji hrával na postu pravé spojky. Byl inteligentním, technickým fotbalistou, který uměl skvěle přihrát. Byl též velkým bojovníkem.

Za necelé dvě prvoligové sezóny v pardubických barvách skóroval dvacetrkát a vystřílel si tak angažmá v pražské Spartě. Hned v první sezóně zde dosáhl pětadvaceti branek ve třiadvaceti zápasech! Jeho obdivuhodná střelecká bilance pokračovala i nadále. Ve svých sedmadvaceti letech ale musel ukončit kariéru pro těžké zranění nohy v ligovém utkání. Přesto je Ing. Jaroslav Cejp jedním ze členů Klubu ligových kanonýrů. Po ukončení hráčské kariéry vedl spolu s Borhym a Nejedlým československou reprezentaci na MS 1954. V československé lize sehrál 157 utkání a vstřelil 115 branek.

Střeleckou potenci z ligových trávníků si Cejp přenesl též do reprezentačního dresu. Debutoval v říjnu roku 1946 proti Rakousku. Československo zvítězilo 4:3 a Cejp vstřelil dvě branky! Postrach všech obran zaznamenal v následujícím roce čtyři přesné zásahy v pěti utkáních. Zahrál si na Balkánsko-středoevropském poháru a také na Mezinárodním poháru. S reprezentačními barvami se loučil v roce 1951 v přátelském utkání na Strahově proti Rumunsku. A rozloučil se s grácií! V 17. minutě otevřel skóre a velkou měrou přispěl k remíze 2:2. Když na posledních pět minut pouštěl na hřiště Pažického, tleskalo mu v ochozech pětačtyřicet tisíc diváků. V 15 reprezentačních zápasech dosáhl 10 branek.

Ing. Jaroslav Cejp zemřel v roce 2002 ve věku 77 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo