Jaroslav Borovička

Jaroslav Borovička

Narozen: 26. 1. 1931
Zemřel: 19. 9. 1992
Počet utkání za reprezentaci: 21
V jakých letech tato utkání odehrál: 1953 - 1961
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 2
Klubová hráčská kariéra 1950 - 1952 Sparta Praha
1953 - 1963 Dukla Praha

Až do devatenácti let byl hráčem michelského SK. V roce 1950 přestoupil do týmu Bratrství Sparta (dnešní Sparta Praha), kde během tří sezón nastřílel dvaadvacet branek. Šikovný útočník nebyl nikterak rychlým hráčem, byl však jedinečným technikem, kterého bylo velmi těžké oddělit od míče, ten dokázal podržet a rozehrát velice nebezpečné situace. Po odchodu ze Sparty se stal posilou týmu ÚDA Praha, později Dukla Praha, kde naplno rozvinul svoji úspěšnou hráčskou kariéru. Zde nejčastěji nastupoval s Přádou, Kučerou a Masopustem, tato čtveřice byla tehdy ozdobou tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže. Sám Jaroslav Borovička nebyl rozeným střelcem, o to lepší byl ve vytváření brankových příležitostí. Vyučený typograf byl též velkým milovníkem divadla, opery i činohry.

Po odchodu z Julisky hrál za VŽKG Vítkovice, Spartak BS Vlašim či v nižších soutěžích za Nový Bor a Sedlčany. V československé nejvyšší soutěži odehrál 266 utkání a vstřelil 77 branek. S pražskou Duklou šestkrát vyhrál mistrovský titul, jednou se mu to povedlo ve Spartě, dvakrát se radoval z vítězství v Americkém poháru a má i titul vítěze Československého poháru.

V národním dresu debutoval v roce 1953 při kvalifikaci na MS proti Rumunsku. V tomto utkání se jej týkal pouze první poločas, který skončil bez branek, poté přepustil své místo Josefu Crhovi. Do svého druhého reprezentačního utkání nastoupil až téměř za tři roky. Trenérské duo Rýgr-Kolský jej nominovalo do základní sestavy pro přátelské utkání proti Brazílii. Národní tým remizoval 0:0 a Jaroslav Borovička si vydobyl pevné místo v základní sestavě. Hned v dalším utkání, hraném v rámci Mezinárodního poháru, v Ženevě proti domácímu Švýcarsku, v 1. minutě otevřel skóre a podílel se na drtivé výhře 6:1.

Týkala se jej také následná kvalifikace na MS 1958, kterého se poté zúčastnil. Ve Švédsku nastoupil do tří utkání. Ač od tohoto roku odehrál v národním týmu pouze v jediném utkání, přátelském zápase proti Mexiku, byl členem stříbrné československé reprezentace z MS 1962 v Chile. Tam však do utkání nenastoupil a s reprezentačním dresem se nadobro rozloučil. Jeho bilance se zastavila na 21 zápasech a 2 vstřelených brankách.

Jaroslav Borovička zemřel v roce 1992 ve věku 61 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo