Jan Říha

Jan Říha

Narozen: 11. 11. 1915
Zemřel:  18. 12. 1995
Počet utkání za reprezentaci: 25
V jakých letech tato utkání odehrál: 1937 - 1948
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 9
Klubová hráčská kariéra 1937 - 1950 Sparta Praha

Rodák z jihočeského Písku, nastupoval za tamní první mužstvo již ve svých patnácti letech! Ve svých dvaadvaceti letech přešel do pražské Sparty, kde se brzy stal stěžejním článkem sestavy tohoto pražského klubu. V rudém dresu odehrál dlouhých třináct let, během nichž získal se Spartou pět mistrovských titulů.

Nejčastěji nastupoval na pravém křídle. Byl považován za jedno z nejlepších pravých křídel v Evropě. Oplýval vynikající technikou, s míčem dovedl neuvěřitelné věci.  Rád kličkoval po autové čáře přes několik protihráčů, ty často obíhal vně hřiště. Uměl velice dobře klamat tělem a zásobovat spoluhráče měkkými, navíc nadmíru přesnými, centry. V lize vstřelil 111 branek. Patří tak do Klubu ligových kanonýrů.

Debutoval v zápase Mezinárodního poháru proti Maďarsku, který Československo prohrálo vysoko 3:8. Říha hned ve svém prvním zápase skóroval, když po dvaadvaceti minutách vyrovnával na 1:1. Trefil se i ve svém druhém reprezentačním zápase do sítě Jugoslávie. Patřil do základní sestavy v kvalifikaci na MS 1938 a na samotném šampionátu si také zahrál. Jeho výtečně rozjetou reprezentační kariéru přerušila 2. světová válka. I po ní se ale do dresu se lvíčkem na prsou dokázal vrátit a ještě v něm odehrát další tři roky. Loučil se v roce 1948 v přátelském zápase proti Francii na Letné, avšak tak trochu smutně, debaklem 0:4. Celkem sehrál 25 reprezentačních zápasů a vstřelil 9 branek.

Jan Říha zemřel v Praze v roce 1995 ve věku 80 let. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo