Jan Košek
Narozen: |
18. 7. 1884 |
Zemřel: |
30. 12. 1927 |
Počet utkání za reprezentaci: |
3 |
V jakých letech tato utkání odehrál: |
1906 - 1908 |
Počet vstřelených branek za reprezentaci: |
4 |
Klubová hráčská kariéra |
1903 - 1904 Slavia Praha 1905 Sparta Praha 1906 - 1914 Slavia Praha |
Jan Košek hrával jako útočník. Byl to ale také famózní sprinter – dokonce jeden z nejlepších na světě.
V letech 1903 až 1904 hrával Košek za Slavii Praha, následně přestoupil do Sparty, která mu prý zaplatila studium, ale kvůli jejím finančním problémům se Košek už následující rok vrátil zpět do Slavie a sešívaným zůstal věrný až do roku 1911. V letech 1906 až 1908 odehrál tři zápasy za českou reprezentaci. I když hrál jen 3 zápasy, podařilo se mu vstřelil 4 góly.
Češi tehdy byli favority mistrovství Evropy, FIFA bohužel tým Čechů na nátlak Rakousko-Uherska vyloučila ze soutěže. Francie a Anglie ukázaly soudržnost, na protest z asociace vystoupily a uspořádaly spolu s týmem Čechů „mini“ mistrovství Evropy. V tom jsme se jim (s nadsázku řečeno), pravda, neodvděčili zrovna nejlépe, avšak po sportovní stránce proběhlo vše v pořádku a Francii i Anglii jsme porazili a toto malé mistrovství Evropy vyhráli (Francii jsme porazili 4:1 a Anglii 2:1). Košek vedl tehdy český tým jako kapitán.
Do roku 1913 si připsal 296 startů a nastřílel 804 branek (některé zdroje však hovoří dokonce o více než 1000 gólech!). Takových čísel nedosáhl ani legendární „Pepi“ Bican. Jan Košek byl však rovněž skvělým sprinterem a údajně prý zaběhl na tu dobu skoro neuvěřitelný čas – přesně 11 vteřin. Ten je vzácný i u dnešních českých sprinterů, jenž mají k dispozici vybavení, výživu i procedury, o kterých se tehdejším sprinterům ani nezdálo. V kratším běhu na 60 metrů vyrovnal Košek časem 7,0 dokonce světový rekord!
Zpět ale k fotbalu. Díky jeho excelentním výkonům se o Koška zajímaly i ostrovní kluby jako Newcastle United nebo Glasgow Rangers – a to přestože tehdy platila až do druhé světové války takzvaná “splendid isolation”, která byla britskou politickou taktikou izolace od jiných Evropských mocností, jež se vyznačovala soustředěním se na dění ve vlastní zemi a ve vlastních koloniích. Nějaké přestupy hráčů, jak je známe dnes, tehdy byly něčím velice exotickým.
Jan Košek se stal skutečně tím, čemu dnes říkáme celebrita. Vycházely o něm články v tehdejších novinách – Národních listech a Národní politice. Setkával se s ostatními známými osobnostmi (například skladatelem Bedřichem Smetanou) a prý byl v té době dokonce nejznámějším Čechem v zahraničí. O jeho slávě svědčí fakt, že se objevoval v knihách velkých českých spisovatelů té doby Jaroslava Haška, Karla Poláčka nebo Eduarda Basse.
Jan Košek však prý bohužel už od dětství trpěl nemocí štítné žlázy – hyperparatyreózou. Ta měla kromě jiného i vliv na jeho klouby. Klouby při této nemoci doslova tuhnou, kosti se často lámou a i když ne, působí fyzická aktivita velké bolesti. Nejdříve mu asi nemoc příliš nebránila v jeho skvělých výkonech, později se však začala zhoršovat a ukončila předčasně jeho fotbalovou kariéru.
Následoval smutný konec jednoho z nejrychlejších mužů a nejlepších útočníků na planetě. Jan Košek údajně skončil v totální paralýze, kdy se nebyl schopný vůbec pohybovat. Zemřel 30. prosince 1927 ve 43 letech, což byl i na tehdejší dobu nízký věk.
text zpracoval Patrik Müller