Jan Brumovský

Jan Brumovský

Narozen: 26. 6. 1937
Počet utkání za reprezentaci: 4
V jakých letech tato utkání odehrál: 1958 - 1964
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1949 - 1955 Hvězda Trnovany
1955 - 1956 Tatran Teplice
1957 - 1970 Dukla Praha
1971 - 1972 Benešov

Odchovanec severočeských Trnovan přešel v mládeži do nedalekých Teplic. Nejvyšší soutěž si ale zahrál až ve svých dvaceti letech v pražské Dukle. Nejčastěji nastupoval na postu pravého křídla, byl rychlým, technickým útočníkem. Ač nebyl vysoké postavy, měl excelentní výskok a uměl též dobře hlavičkovat. Oplýval také velkou rychlostí, v níž patřil k nejlepším v lize.

Během třinácti sezón v barvách Dukly dokázal získat šest titulů mistra Československa. V nejvyšší soutěži odehrál 230 utkání a vstřelil 42 branek. Po skončení v Dukle odešel do ČSAD Benešov, zde se setkal se svými bývalými spoluhráči Vacenovským, Čadkem a Jelínkem a společně vybojovali postup do krajského přeboru.

Úspěšný byl také coby trenér. Na Julisce vedl mládežnická družstva, byl asistentem u A-týmu. S Jánem Huckem vedl olympijský tým a dva roky byl též asistentem Jozefa Vengloše u československé reprezentace.

Právě v dresu národního týmu odehrál čtyři zápasy. Dost možná jej o další starty obral jeho handicap, kterým byl slabší zrak. Poprvé nastoupil v reprezentaci v prosinci 1958 při utkání Mezinárodního poháru proti Itálii. Zahrál si též v kvalifikaci na EURO 1960. Jeho posledním reprezentačním startem byl přípravný zápas proti Jugoslávii v roce 1964, v němž do druhé půle nahradil bratislavského Cvetlera. Ve své sbírce má stříbro z Olympijských her v Tokiu, kde dvěma góly ve čtvrtfinále sestřelil Japonsko. Trefil se i ve finále proti Maďarsku, avšak jeho branka na zlato nestačila.

text zpracoval Ondřej Nejedlo