František Šafránek

František Šafránek

Narozen: 2. 1. 1931
Zemřel: 27. 6. 1987
Počet utkání za reprezentaci: 22
V jakých letech tato utkání odehrál: 1951 - 1961
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 1
Klubová hráčská kariéra 1950 - 1952 Sparta Praha
1952 - 1965 Dukla Praha

Pražský rodák vstoupil do nejvyšší soutěže ve svých osmnácti letech v týmu Spartak Sokolovo (dnešní Sparta Praha), kam přešel z Vršovic. Zde pobyl tři roky, načež dlouhých čtrnáct let nastupoval za Duklu Praha. S ní také získal sedm mistrovských titulů! S tímto vojenským klubem vyhrál též Československý pohár. Po odchodu z pražské Dukly působil v druholigové Vlašimi, se kterou skončil těsně za postupujícími Pardubicemi. Trénoval Duklu Slaný. Poté se ale přece jenom vrátil na trávník jako hráč RH Strašnice. Byl též trenérem mládeže na pražské Dukle. V lize odehrál 238 utkání a vstřelil 28 branek.

Postupem času se z útočníka stal pravým bekem. Tento post mu přisoudil trenér pražské Dukly Jaroslav Vejvoda. František Šafránek byl jedním z nejlepších obránců poválečných let. Byl důrazný, navíc měl velmi dobrou techniku. Uměl výborně zakončovat pravou i levou nohou. Nebál se vystřelit z větších vzdáleností a mnohdy byl úspěšný. V pohárovém utkání proti CDNA Sofia se blýskl brankou z dobrých čtyřiceti metrů. Spolu s Ladislavem Novákem vytvořil v Dukle perfektní dvojici, takříkajíc světové úrovně. Byl též velmi dobrým houslistou, odtud pocházely přezdívky Dalibor či Paganini.

Též v reprezentaci byl na Šafránka velký spoleh. Byť stabilněji se do ní dostal až dva roky po svém prvním utkání proti Maďarsku, ve kterém debutoval s klubovými spoluhráči Pluskalem a Novákem. V kvalifikaci na MS 1954 byl už ale nedílnou součástí československé reprezentace. Nezapomenutelná je jeho výstavní branka do rumunské sítě z třiceti metrů. Díky ní československý národní tým vyhrál 1:0 a měl vydlážděnu cestu na světový šampionát. I na něm si zahrál, stalo se tak ve dvou případech. Byl také členem kádru pro MS 1958, tam ale do utkání nenaskočil. O dva roky později ale získal bronzovou medaili z Evropského poháru (mistrovství Evropy). Také v národním týmu vytvořil nerozlučnou dvojici s Ladislavem Novákem, nastoupil s ním do osmnácti zápasů! MS v Chile v roce 1962 se už ale Šafránka netýkalo. I když ještě nastoupil do jednoho kvalifikačního utkání (výhra 4:0 nad Skotskem), před šampionátem přenechal své místo Lálovi a Tichému.

František Šafránek zemřel při zápase staré gardy Dukly Praha v Praze v roce 1987 ve věku 56 let. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo