František Řitička

František Řitička

Narozen: 28. 9. 1910
Zemřel:  4. 11. 1992
Počet utkání za reprezentaci: 2
V jakých letech tato utkání odehrál: 1936
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1935 - 1937 Brno
1938 - 1939 Zlín

Rodák z brněnských Židenic prošel mládeží právě v jihomoravské metropoli, konkrétně v klubu DSK Brno XV. Odtud přešel do husovického SK. Jeho dalším angažmá byla SK Moravská Slavia Brno. Zde vydržel pouze krátce, když si to namířil do pražské Sparty, tam se ale v silné brankářské konkurenci neprosadil a vrátil se do Moravské Slavie Brno, která tehdy hrála druhou nejvyšší soutěž. S Řitičkou v zádech Moravská Slavia oslavila postup a také v nejvyšší soutěži byl židenický rodák velkou oporou svého celku.

Přesto ani on nezabránil v roce 1937 sestupu Moravské Slavie Brno do druhé ligy. Jeho dalším angažmá v nejvyšší soutěži byl SK Prostějov. Ligovou kariéru ukončil v roce 1939 v SK Baťa Zlín. Poté ještě chytal nižší soutěž za Líšeň. Celkem se mezi tyče postavil do 71 zápasů.

V reprezentačních barvách odchytal 1 zápas, více mu nedovolil fenomenální František Plánička, jenž měl neotřesitelnou pozici. Řitička jej zastoupil při nemoci v přátelském zápase proti Itálii. Podal v něm výborný výkon, přesto porážce 0:2 zabránit nedokázal.

František Řitička zemřel v roce 1992 ve věku 82 let.

text zpracoval Ondřej Nejedlo