František Plass

František Plass

Narozen: 18. 4. 1944
Počet utkání za reprezentaci: 11
V jakých letech tato utkání odehrál: 1968 - 1972
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 0
Klubová hráčská kariéra 1962 - 1976 Spartak/Škoda Plzeň
1976 - 1977 RH Cheb

S fotbalem začínal v Plzni a tomuto městu zůstal jako hráč věrný po celou kariéru, a to i přesto, že přicházely nabídky na přestup ze slavnějších i kvalitnějších klubů. V týmu Škoda Plzeň, předchůdci dnešní Viktorie, odehrál čtrnáct let a v lize nastoupil k 163 zápasům, ve kterých dal z pozice libera 16 branek.

Jeho bilance mohla být až dvojnásobná, protože prakticky polovinu kariéry Františka Plasse působila Škodovka ve druhé lize. O jeho hráčských kvalitách svědčí, že se dokázal dostat do národního týmu, ve kterém odehrál jedenáct utkání, pomohl k postupu na MS 1970, ale do Mexika nebyl nominován. V roce 1968 hrál i ve slavném utkání proti Brazílii, které Československo vyhrálo 3:2. V tomto roce byl i čtvrtý v anketě Fotbalista roku.

Po skončení kariéry se věnoval trenérské práci, ve dvojici s Jiřím Lopatou se jim podařil husarský kousek, dostali RH Cheb poprvé v historii do první ligy. Už v roli hlavního trenéra působil ve Škodě Plzeň, trénoval Chomutov, Blšany, pražskou Duklu, Ústí nad Labem, znovu Cheb, Karlovy Vary a Tachov. Svůj život věnoval fotbalu v západočeském regionu a stal se nejen místní fotbalovou legendou.