Arnošt Pazdera

Arnošt Pazdera

Narozen: 16. 9. 1929
Počet utkání za reprezentaci: 19
V jakých letech tato utkání odehrál: 1952 - 1958
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 3
Klubová hráčská kariéra 1941 - 1949 AFK Chrudim
1949 - 1953 Sparta Praha
1953 Tatran Teplice
1953 - 1954 Tankista Praha
1955 Dukla Praha
1955 - 1965 Sparta Praha

S fotbalem začínal ve Spartaku Kbely, v mládeži působil v Chrudimi. Ve svých dvaceti letech přestoupil do pražské Sparty, tehdy nesoucí jméno Bratrství Sparta. Pazdera byl hráčem malé postavy, výšku nahrazoval velkou rychlostí a také vytříbenou technikou. Často používal kličku na obě strany, čímž oklamával i sebelepší obránce. Nebyl tak dobrým střelcem, zato byl vynikajícím nahrávačem.

Po čtyřech letech ve Spartě odešel na vojnu do Tankisty Praha, aby se po dvou letech a kratičkých angažmá v Teplicích a ÚDA Praha (Dukla Praha) do Sparty opět vrátil a vydržel v ní dalších devět sezón. Celkem se Spartou oslavil dva mistrovské tituly. Během své hráčské kariéry dokázal vystudovat zeměměřičskou fakultu ČVUT. V nejvyšší soutěži odehrál 292 zápasů a vstřelil 28 branek.

V květnu roku 1952 debutoval v reprezentačním dresu. Odehrál první poločas přátelského utkání proti Rumunsku v Bukurešti, který národní tým prohrál 1:3. V prvních třech letech se lvíčkem na prsou odehrál pouhé tři zápasy, v posledním z nich, proti silnému Maďarsku, dokázal skórovat. Stačilo mu k tomu pouhých šestnáct minut pobytu na hřišti, v poslední minutě ale pouze zmírnil porážku na 1:4. Byť byl stabilním členem československé reprezentace, pozvánka na světový šampionát jej míjela. Zahrál si tak pouze jediné kvalifikační utkání o postup na MS 1958, v němž národní tým podlehl Walesu 0:1. Památným se stalo jeho sólo z půlky hřiště v utkání Mezinárodního poháru v maďarské Budapešti. Pazdera čtvrt hodiny před koncem upravil na konečných 4:2, pro Maďary šlo o první domácí porážku po třinácti letech! V československé reprezentaci odehrál 19 utkání a vstřelil 3 branky. Arnošt Pazdera je momentálně nejstarším žijícím československým reprezentantem. 

text zpracoval Ondřej Nejedlo