Antonín Panenka

Antonín Panenka

Narozen: 2. 12. 1949
Počet utkání za reprezentaci: 59
V jakých letech tato utkání odehrál: 1973 – 1982
Počet vstřelených branek za reprezentaci: 17
Klubová hráčská kariéra

1967 - 1981 Bohemians Praha

1981 - 1985 Rapid Vídeň

1985 - 1987 VSE St Pölten
1987 -1989 SK Slovan Wien
1989 - 1991 ASV Hohenau
1991 - 1993 Kleinwiesendorf

Pražský rodák prošel mládeží v Bohemians Praha. Zde poprvé přišel na trénink ve svých devíti letech. Na československých ligových trávnících nehrál za jiný klub, než za klokany z Vršovic. Odkopal za ně téměř čtrnáct let! Poprvé za ně do ligového boje nastoupil v devatenácti letech. Loučil se s nimi ve dvaatřiceti.

Antonín Panenka byl jednou z našich největších individualit v historii. Nastupoval ve střední záloze, nebyl příliš rychlý, uměl však dokonale hospodařit se silami, byl velmi dobře technicky založen, uměl velice tvrdě vystřelit. K jeho výkonům by se hodila samá superlativa. Byl míčovým kouzelníkem, jemným technikem, velkým myslitelem, výtečným nahrávačem, naprosto bezkonkurenčním exekutorem standardních situací. Bez velkého nápřahu uměl zacílit z velké vzdálenosti. V roce 1980 se stal československým fotbalistou roku.

Z Vršovic zamířil do rakouského Rapidu Vídeň, kde strávil dalších pět úspěšných sezón, během nichž dvakrát získal mistrovský titul. V rakouských nižších soutěžích poté ještě nastupoval za druholigový VSE St. Pölten, SK Slovan Vídeň, ASV Hohenau a Kleinwiesendorf. Po skončení hráčské kariéry se stal funkcionářem a také asistentem trenéra klubu svého srdce – pražských Bohemians. Odehrál 230 prvoligových zápasů a vstřelil 76 branek.

V reprezentačním dresu debutoval v září roku 1973 při utkání kvalifikace na MS 1974. V Hampden Parku ve skotském Glasgow před sto tisíci diváky československá reprezentace prohrála 1:2. Antonín Panenka hrál osmasedmdesát minut, načež jej vystřídal Ján Čapkovič. V záložní řadě se tehdy sešel s Bičovským a Kunou. Byl to poslední zápas další fotbalové legendy - Jozefa Adamce. Byl nedílnou součástí mužstva, které se tvořilo pro ME 1976. V kvalifikačním utkání proti Kypru doslova exceloval. Na výhře 4:0 se podílel hattrickem. Zahrál si také v kvalifikaci na OH 1976. Vstřelil důležitou druhou branku při kvalifikačním zápase na ME 1976 na bratislavském Tehelném poli proti SSSR. Semifinálové a hlavně finálové utkání na samotném turnaji pak patří k vrcholům jeho fotbalové kariéry. Rozstřel finálového zápasu rozhodl takzvaným dloubákem, který patří k zlatým klenotům československé fotbalové historie. Díky této brance si mohli českoslovenští fotbalisté pověsit na krk medaile nejcennějšího kovu. Zahrál si také v kvalifikačním zápase o postup na MS 1978 či v kvalifikaci o postup na ME 1980. Z tohoto šampionátu si přivezl bronzovou medaili. Po úspěšné kvalifikaci na MS 1982 se loučil právě tímto světovým šampionátem. Loučil se stylově – brankou na 1:1 z pokutového kopu v utkání proti Francii. Jeho bilance se zastavila na 59 reprezentačních duelech a 17 vstřelených brankách.

text zpracoval Ondřej Nejedlo