Zemřel Otakar Dolejš

10. 2. 2023

Zemřel Otakar DolejšZemřel Otakar Dolejš

Dlouholetý redaktor týdeníku GÓL a zakladatel Nadace fotbalových internacionálů Otakar Dolejš zemřel ve čtvrtek 9. února 2023 ve věku 93 let.

Ještě než v roce 1960 nastoupil do deníku Československý sport, byl tehdejší komunistickou mocí poslán do dolů, což do značné míry ovlivnilo jeho morální a občanské postoje v dalších letech. To se plně projevilo po roce 1968, kdy byl po vpádu spojeneckých vojsk z redakce propuštěn a v rámci procesu normalizace mu byla na tři roky zakázána jakákoliv publikační činnost.

V roce 1972 se stal redaktorem týdeníku GÓL, kam byli z podobných důvodů „uklizeni“ i další uznávaní fotbaloví a hokejoví novináři. V redakci působil rovných dvacet let, během nich se staral i o nově založený Klub ligových kanonýrů týdeníku GÓL i jeho stejnojmenný fotbalový tým v čele s legendárním Josefem Bicanem.

Dokonalá znalost fotbalového prostředí a velmi úzké osobní vazby na řadu fotbalových osobností z let minulých ho v roce 1993 přivedly k myšlence založit ve spolupráci s tehdejším předsedou ČMFS Františkem Chvalovským Nadaci fotbalových internacionálů. Jejím cílem bylo v první řadě pomáhat bývalým reprezentantům, řešit jejich závažné zdravotní či sociální problémy. Otakar Dolejš se stal jejím výkonným ředitelem a v této funkci setrval plných devatenáct let.

Díky jeho aktivitě a obětavosti nezůstaly tyto záměry pouze na papíře, NFI každoročně uspořádala celou řadu akcí či neformálních setkání a v prosinci letošního roku oslaví kulaté třicáté výročí svého založení. Otakar Dolejš obdržel za svoji dlouholetou publikační a organizátorskou činnost v roce 2012 nejvyšší fotbalové vyznamenání Cenu Dr. Václava Jíry.