Zemřel Josef Vojta – medailista z mistrovství Evropy a z olympiády

6. 3. 2023

Zemřel Josef Vojta – medailista z mistrovství Evropy a z olympiády Zemřel Josef Vojta – medailista z mistrovství Evropy a z olympiády

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v pondělí Josef Vojta, vynikající a úspěšný fotbalista ze šedesátých let. Byl posledním žijícím českým držitelem bronzové medaile z Poháru národů, prvního mistrovství Evropy, které se konalo v roce 1960 ve Francii. O čtyři roky později si zahrál i ve finále olympijského turnaje v Tokiu a odvezl si stříbrnou medaili. 

V reprezentaci odehrál sedm utkání, dalších patnáct zápasů a šest branek zaznamenal v dresu olympijského týmu. Do fotbalové ligy poprvé nakoukl na jeden zápas v ČH Bratislava, dalších 22 utkání přidal v RH Brno, 26 zápasů ligy odehrál ve svém mateřském Spartaku Ústí nad Labem. Odtud na jaře 1960 přestoupil do Sparty Praha, která se tehdy jmenovala ještě Spartak Praha Sokolovo.

V rudém dresu působil osm let, odehrál 351 zápasů, z toho 147 ligových, vstřelil 77 branek, v lize za Spartu 18. Dvakrát na Letné slavil titul mistra ligy, jednou výhru v Československém poháru a dvakrát v Českém poháru. Byl i u výhry Sparty Praha ve Středoevropském poháru v roce 1964 a zahrál si proti Partizanu Bělehrad čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí na jaře 1966.

Josef Vojta převzal nejvyšší fotbalové vyznamenání, Cenu dr. Václava Jíry v roce 1998. Odešla velká osobnost našeho fotbalu.

Rodině Josefa Vojty a všem pozůstalým vyjadřuje Fotbalová asociace ČR upřímnou soustrast. Čest jeho památce.