Zemřel brankář stříbrných olympioniků

19. 5. 2026

Zemřel brankář stříbrných olympionikůZemřel brankář stříbrných olympioniků

V neděli zemřel v 88 letech slovenský fotbalový brankář Anton Švajlen. V roce 1964 získal na olympijských hrách v Tokiu s československým týmem stříbro.

V lize odchytal během 13 sezon za VSS Košice 336 zápasů a dal 11 gólů z penalt. Neproměnil pouze jeden pokutový kop, který mu zneškodnil legendární Ivo Viktor v brance pražské Dukly. V nejvyšší československé soutěži odchytal rekordních sérii 214 utkání bez přerušení. Ve 125 duelech udržel čisté konto, což ho řadí na deváté místo v historickém pořadí Klubu ligových brankářů týdeníku GÓL.

Na olympijském turnaji v Tokiu nastoupil do zápasu s Brazílií a přispěl k vítězství 1:0. Ze stříbrného týmu žijí v Česku Jan Brumovský, Ján Geleta a František Knebort, na Slovensku pak Ludevít Cvetler a Vojtech Masný. V Německu zakotvil po roce 1968 někdejší slávistický záložník Karel Nepomucký.