Ve věku 92 let zemřel Arnošt Pazdera

30. 10. 2021

Ve věku 92 let zemřel Arnošt PazderaVe věku 92 let zemřel Arnošt Pazdera

Ve středu 27. 10. 2021 nás navždy opustil Arnošt Pazdera, v danou chvíli nejstarší reprezentant.

S fotbalem začínal ve Spartaku Kbely, v mládeži působil v Chrudimi. Ve svých dvaceti letech přestoupil do pražské Sparty, tehdy nesoucí jméno Bratrství Sparta. Pazdera byl hráčem malé postavy, výšku nahrazoval velkou rychlostí a také vytříbenou technikou. Často používal kličku na obě strany, čímž oklamával i sebelepší obránce. Nebyl tak dobrým střelcem, zato byl vynikajícím nahrávačem.

Po čtyřech letech ve Spartě odešel na vojnu do Tankisty Praha, aby se po dvou letech a kratičkých angažmá v Teplicích a ÚDA Praha (Dukla Praha) do Sparty opět vrátil a vydržel v ní dalších devět sezón. Celkem se Spartou oslavil dva mistrovské tituly. Během své hráčské kariéry dokázal vystudovat zeměměřičskou fakultu ČVUT. V nejvyšší soutěži odehrál 292 zápasů a vstřelil 28 branek.

V květnu roku 1952 debutoval v reprezentačním dresu. Odehrál první poločas přátelského utkání proti Rumunsku v Bukurešti, který národní tým prohrál 1:3. V prvních třech letech se lvíčkem na prsou odehrál pouhé tři zápasy, v posledním z nich, proti silnému Maďarsku, dokázal skórovat. Stačilo mu k tomu pouhých šestnáct minut pobytu na hřišti, v poslední minutě ale pouze zmírnil porážku na 1:4. Byť byl stabilním členem československé reprezentace, pozvánka na světový šampionát jej míjela. Zahrál si tak pouze jediné kvalifikační utkání o postup na MS 1958, v němž národní tým podlehl Walesu 0:1. Památným se stalo jeho sólo z půlky hřiště v utkání Mezinárodního poháru v maďarské Budapešti. Pazdera čtvrt hodiny před koncem upravil na konečných 4:2, pro Maďary šlo o první domácí porážku po třinácti letech! V československé reprezentaci odehrál 19 utkání a vstřelil 3 branky. Arnošt Pazdera je momentálně nejstarším žijícím československým reprezentantem. 

Čest jeho památce!