Ve věku 86 let zemřel Jiří Čadek

22. 12. 2021

Ve věku 86 let zemřel Jiří ČadekVe věku 86 let zemřel Jiří Čadek

Celou kariéru strávil v pražské Dukle, byl její oporou a slavil s ní sedm mistrovských titulů. Zahrál si i za fotbalovou reprezentaci, s níž se účastnil světového šampionátu, který v roce 1958 pořádalo Švédsko. Bývalý obránce Jiří Čadek zemřel, bylo mu 86 let.

Cesta odchovance Pavlíkova v okrese Rakovník do nejvyšší soutěže vedla přes roční anabázi ve Spartaku Strakonice či dvouletém působení v Avii Čakovice. Právě zde si tohoto tvrdého, ale nesmírně obětavého a férového stopera vyhlédl v roce 1955 trenér pražské Dukly Karel Kolský a přivábil jej na pražskou Julisku. Čára, jak se Jiřímu Čadkovi přezdívalo, byl věrný barvám Dukly dlouhých šestnáct let, během nichž sehrál 331 prvoligových utkání, v nichž sice ani jednou neskóroval, oslavil ale sedm titulů mistra Československa, třikrát vyhrál Československý pohár a dokonce čtyřikrát byl vítězem Amerického poháru.

V československé reprezentaci sehrál 3 utkání. Zúčastnil se MS 1958 ve Švédsku, kde nastoupil do jediného zápasu, v němž československý národní tým prohrál se Severním Irskem 0:1. Toto utkání bylo pro tehdy dvaadvacetiletého Čadka posledním v reprezentačním dresu. V reprezentaci se také stal v zápase proti NSR autorem kuriózního vlastního gólu, když míč udeřený o zem brankářem Stachem se od Čadkovy paty odrazil přímo do sítě. Československá reprezentace toto přátelské utkání nakonec dovedla do vítězného konce 3:2.

Jiří Čadek i po konci své úspěšné kariéry zůstal věrný barvám pražské Dukly. Dlouho pracoval na Julisce jako vedoucí správy stadionu. Přitom trénoval místní žáčky, kterým coby zdejší legenda předával své neocenitelné zkušenosti. V internetovém hlasování fanoušků byl zvolen členem hvězdné jedenáctky Dukly Praha.