Sté výročí narození legendárního Václava Ježka

1. 10. 2023

Sté výročí narození legendárního Václava JežkaSté výročí narození legendárního Václava Ježka

Právě 1. října se před sto lety ve Zvolenu narodil VÁCLAV JEŽEK. Jako hráč působil v Banské Bystrici, později hrál za Jaroměř, Dvůr Králové, Úpice, Hradec Králové, Duklu Brno či Liberec. Výš než do druhé ligy to jako obránce či záložník nedotáhl. Jako trenér se stal legendou a byl v říjnu 2001 vyhlášen nejlepším českým trenérem 20. století. Pocty se nedožil, zemřel v srpnu 1995 ve věku 71 let.

S trénováním Ježek začal jako třicetiletý u libereckého dorostu, poté vedl Českou Lípu a působil jako šéftrenér mládeže Dukly Praha. V roce 1963 přišel coby nepříliš známý trenér do Sparty a po dvou letech ji dovedl k vítězství v lize, prvnímu po jedenáctileté odmlce. Na Letnou se pak ještě několikrát vrátil a přidal dalších pět titulů.

Reprezentaci převzal pracovitý a houževnatý kouč v létě 1972 a po jejím krachu na světovém šampionátu v Mexiku i kvalifikaci Eura začínal prakticky od nuly. V prvních čtyřech zápasech si připsal čtyři porážky, avšak nakonec vytvořil tým, který se postaral o jednu z nejslavnějších kapitol československého fotbalu.

Na závěrečný turnaj ME 1976 v Jugoslávii přitom Ježkovo mužstvo odjíždělo v roli outsidera, čs. celek se ale velkých jmen nezalekl. V semifinále vyřadil po prodloužení favorizované Holanďany v čele s Johanem Cruyffem a ve finále si po penaltovém rozstřelu poradil i s úřadujícími mistry světa Němci.

Dokázal pro svoji práci využít zkušenosti ze zahraničních angažmá. Působil v Nizozemsku a ve Švýcarsku, kde trénoval ADO den Haag, Feyenoord Rotterdam či FC Curych.

Na sklonku života Ježek předsedal Unii českých fotbalových trenérů, u jejíhož zrodu stál, i technické komisi svazu. V průběhu kvalifikace MS 1994 převzal rozložený národní tým s minimálními šancemi na postup. Reprezentace pod jeho vedením ve zbylých šesti zápasech neprohrála a do závěrečných minut posledního utkání v Belgii bojovala o postup na šampionát v USA, byť nakonec neúspěšně.

Na jeho počest vznikl mezinárodní dorostenecký turnaj Václava Ježka, který má ve světě velmi dobrý zvuk a generacím mladých adeptů fotbalu připomíná jméno legendy českého fotbalu.