Ronaldo vyrovnal rekord Poborského

23. 6. 2024

Ronaldo vyrovnal rekord PoborskéhoRonaldo vyrovnal rekord Poborského

Kapitán portugalských fotbalistů Cristiano Ronaldo se dotáhl na rekordmana v počtu asistencí na mistrovství Evropy Karla Poborského. Devětatřicetiletý forvard má po sobotní výhře 3:0 nad Tureckem na kontě stejně jako bývalý český záložník osm gólových přihrávek a příště se může v čele tabulky osamostatnit. Statistiku zveřejnila UEFA.

Fenomenální Ronaldo nejprve v úterý při vítězství 2:1 nad Českem na úvod skupiny jako první zasáhl do šestého evropského šampionátu a v sobotu pro změnu dorovnal letitý rekord Poborského.

Dvaapadesátiletý někdejší ofenzivní záložník si během účastí na třech EURO v letech 1996 až 2004 připsal osm asistencí, Ronaldo na stejnou metu potřeboval o tři závěrečné turnaje více. V 56. minutě sobotního utkání postupoval za stavu 2:0 sám na tureckého brankáře a mohl si připsat první gól na turnaji v Německu, kterým by znovu o něco vylepšil svůj vlastní střelecký rekord kontinentálních mistrovství.

Místo toho ale nezištně přihrál před prázdnou branku bývalému spoluhráči z Manchesteru United Brunu Fernandesovi, jenž pohodlně upravil na konečných 3:0. Ronaldo a Poborský v čele tabulky asistencí zřejmě dlouho vydrží. Šestice hráčů za nimi má pět přihrávek a všichni již ukončili reprezentační kariéru.

Z aktivních fotbalistů je za portugalskou hvězdou se čtyřmi asistencemi belgický záložník Kevin De Bruyne.

Nejvíce gólových přihrávek na EURO: 8 - Karel Poborský (Česko), Cristiano Ronaldo (Portugalsko), 5 - David Beckham (Anglie), Cesc Fábregas (Španělsko), Luís Figo (Portugalsko), Eden Hazard (Belgie), Arjen Robben (Nizozemsko), Bastian Schweinsteiger (Německo).