Planeo Cup: Poslední finálový turnaj Poháru mládeže FAČR v Hlučíně patřil Spartě

11. 6. 2024

Planeo Cup: Poslední finálový turnaj Poháru mládeže FAČR v Hlučíně patřil SpartěPlaneo Cup: Poslední finálový turnaj Poháru mládeže FAČR v Hlučíně patřil Spartě

Před závěrečným finálovým turnajem Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu kategorie U11 mělo pět předchozích turnajů pět různých vítězů. V Hlučíně narušila zaběhnuté pořádky pražská Sparta, která jako jediná zvítězila v letošním ročníku prestižní domácí soutěže podruhé, když tým jedenáctiletých navázal na triumf kluků z nejstarší kategorie U13.

Sparta během finálového turnaje ani jednou neprohrála a body ztratila jen po dvou remízách. V základní fázi hrála 5:5 se Žďárem nad Sázavou a ve Zlaté skupině, kde už se bojovalo o medailové pozice, si připsala nerozhodný výsledek 3:3 s Admirou Praha. Klíčovým duelem byla pro Spartu výhra nad Zbrojovkou Brno 3:0. Letenští ve Zlaté skupině dostali jen čtyři góly, tři v už zmiňovaném utkání s Admirou a pak jeden při vítězství 7:1 od Hradce Králové. Sparta nasbírala celkem 19 bodů a druhá Zbrojovka pak skončila o bod za ní druhá. Bronzová příčka patří 1. SC Znojmo.

„Nejvíc si ceníme vítězství s Baníkem Ostrava, protože to byl jeden z nejvíc silových soupeřů na turnaji. Ale jsme smutní ze zápasu s Admirou, protože jsme jim za stavu 3:1 darovali dva góly a výsledek byl 3:3,“ svěřili se svými dojmy kluci ze Sparty, kteří se přidali s prvenstvím pro svůj klub k týmu U13.

Ve vítězném týmu nastupoval i syn bývalého hráče Bohemians, Liberce, Sparty i Slavie Karola Kisela Kai. Někdejší slovenský reprezentant, který se usadil v Česku a věnuje se práci hráčského agenta, počínání svého nástupce pečlivě monitoroval. „Je krásné sledovat kluky. Náramně se pod trenéry Kracíkem, Dvořákem a Milnerem posouvají, když vyhráli dokonce i mini Euro, kde porazili Ajax nebo pak ve finále FC Porto. Musím říct, že za ten rok, co jsme byli naposledy na Planeo Cupu, tak se ohromně zlepšili a je to samozřejmě radost. Jsou to pořád jen kluci, mají před sebou dlouhou jízdu, ale i tyto malé věci potěší,“ podělil se o své dojmy Karol Kisel.Do Hlučína zavítal i bývalý reprezentant a hráč Baníku Ostrava Martin Lukeš, který vyhledává pro klub svého srdce talenty. „Byl jsem na finále v Kroměříži a byla to paráda. V Hlučíně to předčilo moje očekávání. Pracuji jako skaut Baníku. I když tady ti kluci jsou malincí nebo ještě hodně mladí na to, aby se přetahovali do Baníku, tak je dobré vědět o těch nejlepších. Byla tady spousta hodně šikovných hráčů,“ nešetřil chválou Martin Lukeš, který se pyšní i zajímavou bilancí v národním týmu, za který nastoupil dvakrát a dal dva góly.

Ve svém rodném Hlučíně nemohl chybět mezi fotbalovými osobnostmi olympijský vítěz z Moskvy 1980, držitel bronzové medaile z mistrovství Evropy v Itálii v témže roce a člen Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓLVerner Lička. Bývalý ostrostřelec Baníku a pak trenér přidal i vzpomínku ze svých fotbalových začátků. „Bylo to na tomhle místě, přesně na tomto hřišti. Dokonce jsem se s mým tátou, když mi bylo asi pět roků, zúčastňoval výstavby stadionu. Tenkrát byli jenom žáci, takže byly mezi hráči velké výškové rozdíly a moje první utkání bylo v 11 letech 25. října 1965 proti Hati, prohráli jsme 2:5 a naše branky dal můj bratranec Manfred Sikora a Míra Topinka. Mám to pořád v hlavě,“ vysypal z rukávu fakta ke svému prvnímu utkání v životě v místě posledního letošního finálového turnaje Planeo Cupu Verner Lička.

PLANEO CUP 2024 KATEGORIE U11 – KONEČNÉ POŘADÍ

1. AC Sparta Praha 19
2. FC Zbrojovka Brno 18
3. 1. SC Znojmo 12
4. FC Slovácko 11
5. FK Pardubice 9
6. FC Hradec Králové 5
7. 1. FK Příbram 3
8. FK Admira Praha 2

Nejlepší hráč: Matyáš Matušovič – MFK Havířov
Nejlepší střelec: Matteo Špinar – 1. FK Příbram
Nejlepší brankář: Alex Mlynář – FC Baník Ostrava