Panenkovi gratuloval i Sepp Maier!

2. 12. 2023

Panenkovi gratuloval i Sepp Maier!Panenkovi gratuloval i Sepp Maier!

Nadace fotbalových internacionálů oslavila v pátek dvě výročí najednou. Bývalí reprezentanti, kteří se výraznou měrou zasloužili o nejvýznamnější úspěchy československého a českého fotbalu ve druhé polovině minulého století, se zúčastnili slavnostního galavečera k 30. výročí založení Nadace FI.

Jeho první polovina byla věnována ohlédnutí za třicetiletou bohatou činností, připomněla otce-zakladatele z prosince 1993 a největší fotbalové osobnosti, které se na jejím chodu podílely. Byly rovněž prezentovány tři prestižní spolky týdeníku GÓL – Klub ligových kanonýrů, ligových brankářů a ligových šampionů, jejímiž členy jsou v drtivé většině právě internacionálové.Obrazovou tečku obstarala reportáž z nedávného kvalifikačního utkání českého národního týmu v Olomouci s Moldavskem, ve kterém si současní následovníci zajistili výhrou 3:0 postup na EURO 2024 v Německu. Samostatné Česko na něm bude příští rok v červnu startovat poosmé v řadě! Podobnou unikátní sérií se může pochlubit již jen pětice kontinentálních reprezentací – Francie, Německo, Portugalsko, Itálie a Španělsko, z nichž první tři země nemusely coby pořadatelé evropského šampionátu jednou bojovat o účast na závěrečném turnaji v kvalifikaci.

Ve druhé části galavečera, který se nesl ve velmi příjemné a přátelské atmosféře, a zúčastnila se ho i řada hostů a partnerů Nadace FI, byl hlavním protagonistou jubilant Antonín Panenka. Po profilovém dokumentu České televize mu na dálku mu gratulovali předseda FAČR Petr Fousek, který absentoval kvůli zasedání Výkonného výboru UEFA v Hamburku před sobotním losem EURO 2024. V sále ho zastoupili ho místopředsedové Jiří Šidliák a Jan Richter, k nimž se na pódiu připojil majitel Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz.

Gratulaci poslali dva hvězdní spoluhráči z Bělehradu 1976 brankář Ivo Viktor a kapitán zlatého týmu Anton Ondruš. Hned tři pozdravy od legend přiletěly z Rapidu Vídeň, ve kterém Antonín Panenka vyšperkoval a završil svoji skvělou kariéru. Třešnička na dortu pak překvapila i očividně dojatého oslavence, když mu z Mnichova popřál vše nejlepší do mnoha dalších let německý brankář Sepp Maier, kterého svým památným penaltovým dloubákem před téměř půlstoletím pokořil!Od soboty je „Tonda“ k mání pro všechny fotbalové fanoušky, a nejen pro ně, i když pouze v omezeném časovém horizontu. Jiří Kuča ze společnosti Osobnosti století sro, spolu s Antonínem Panenko a ředitelem NFT Václavem Tichým totiž v úplném závěru slavnostně odhalili speciální bankovku s oslavencovým portrétem.

Od soboty 2. prosince je v limitované edici k dispozici na stránkách https://www.osobnostistoleti.cz/ a na webu https://www.legendary-cards.cz/. Tam jsou také informace o vydaných edicích a také cena pamětních listů ve formě bankovky. I to, že část výtěžku půjde na konto NFI, které již dvacátým rokem šéfuje.