Panenka, legenda z Ďolíčku

22. 10. 2023

Panenka, legenda z ĎolíčkuPanenka, legenda z Ďolíčku

Pod tímto názvem vydalo nakladatelství Presco Group v minulých dnech výpravnou publikaci o jedné z největších fotbalových legend nejen Bohemians, ale i československého a české fotbalu Antonínu Panenkovi.

V knize nehovoří o své dlouhé a veleúspěšné kariéře, i životě po ní, pouze on, ale více jak tři desítky bývalých spoluhráčů či přátel ze světa kumštu. Ostatně to byla jediná podmínka, kterou museli autoři, dlouholetí fotbaloví novináři Václav Tichý a Zdeněk Pavlis, při zrodu knihy naplnit.

Díky tomu se zveřejnila spousta dalších historek o Tondovi, které by jinak zůstaly zřejmě zapomenuty. Totéž platí i o mnoha unikátních černobílých fotografiích z nejrůznějších tuzemských i zahraničních zdrojů, které se v publikaci v hojném počtu objevují. Na své si v závěrečné statistické příloze přijdou i milovníci světa čísel. K ještě většímu oživení některých kapitol přispěl i populární kreslíř Petr Urban.

Právě v restauraci „U Pivrnce“, kterou před téměř třiceti lety v Praze 1 otevíral, se ve středu odpoledne uskutečnil slavnostní křest novinky „Panenka, legenda z Ďolíčku“. Kromě trojlístku autorů se ho ujal i stejný počet slavných fotbalových kmotrů, patřících k nejbližším přátelům „našeho Tondy“ – Karol Dobiaš, Ladislav Vízek a Ivan Hašek, kteří o něm rovněž každý po svém v knize hovoří.

Zástupci médií využili jejich přítomnost nejen k debatám o minulosti, ale i o čerstvých fotbalových tématech.